null

Lesz-e kegyes halál Magyarországon?

Az eutanáziával kapcsolatos kérelmet tíz évvel ezelőtt nyújtották be az Alkotmánybíróságnak, az ítéletre már csak néhány hetet kell várni.
2003.01.03 08:43

Az Alkotmánybíróságnak évről évre kevesebb ügyben kell határozatot hoznia, mégis a nagy jelentőségű ügyek lassan haladnak előre. Így fordulhat elő, hogy az eutanáziaügyben immár tíz éve nem született döntés, de kilenc éve vár a bíróság állásfoglalására Szikinger István, aki a rendőrségi törvény tizennyolc pontjának alkotmányosságát kérdőjelezte meg. A Habeas Corpus szervezet pedig egyenesen az Alkotmánybíróságot vádolta meg néhány hete alkotmánysértő mulasztással. Az eutanáziával kapcsolatos beadványt Takács Albert és Kmetty Ildikó nyújtotta be, a kiváltó eset akkoriban az egész országban indulatokat keltett.

Binder Györgyi 1993-ban saját gyermekét fojtotta bele a kádba, a tizenegy éves kislány ugyanis gyógyíthatatlan betegségben szenvedett és szörnyű fájdalmait már nem bírta tovább elviselni. Az asszony ügyét gyilkossággal egyenértékűként kezelték, holott Takács és Kmetty szerint az ilyen esetekre külön jogszabályt kellene hozni, mivel számos enyhítő körülmény befolyásolja annak a tettét, aki kegyes halálban részesíti a szenvedő és az életre esélytelen beteget.

Kolláth György alkotmányjogász szerint a végső döntés mindenképp indulatokat fog elszabadítani, hisz akármi is legyen az ítélet, nem lehet olyan, hogy az mindenkinek megfeleljen. Ugyanakkor Kolláth elképzelhetőnek tartja, hogy az Alkotmánybíróság úgy határoz: az emberi méltósághoz való jog egyes esetekben megelőzheti az élethez való jogot. Külföldön néhány országban már áttörés következett be ebben a kérdésben, szabályozott körülmények között a beteg kifejezett kérésére az orvos véget vethet a szenvedéseknek - de csak Hollandiában és Belgiumban.

Eközben viszont az Emberi Jogok Európai Bíróságán elutasították annak a brit nőnek a keresetét, aki szintén gyógyíthatatlan betegségben szenvedett és kérte, ismerjék el a halálhoz való jogát, illetve büntetlenséget kért halálában segédkező férje számára. Diane Pretty azóta elhunyt. Hasonló kérelem fekszik most a francia elnök asztalán, egy huszonegy éves fiatalember két évvel ezelőtti balesete következtében mind a négy végtagjára lebénult és lélegeztetőgéppel tartják életben, miközben az elméje teljesen éles - tisztában van vele, hogy állapota sosem fog javulni.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Belgiumban alkalmazható az eutanázia Eutanáziaháború Ausztráliában Belgium: Lehetővé vált az eutanázia Eutanázia - a világon másodikként Belgium is engedélyezi

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.