Lesz-e arab-francia összefogás?

Platini UEFA elnök - mi lesz Blatterrel?

Miközben Michel Platinit közfelkiáltással választották újra az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnökének a szervezet Párizsban zajló kongresszusán, sokkal nagyobb küzdelem várható a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöki posztjáért.

2011.03.22 17:22ma.hu
Michel Platini

Az egyetlen jelöltként induló Platini azért is tudott könnyedén nyerni, és újabb négy évre az elnöki székben maradni mert, jelentősen fiatalabb (55), mint a FIFA jelenlegi svájci elnöke Sepp Blatter (75). Platini a maga idejében világklasszis játékos volt; legnagyobb sikereit a francia Nancy és a St. Étienne után az olasz Juventus (1982-87) színeiben élte meg: BEK-győzelmet (1985) szerzett, Európa-bajnokságot nyert (1984), és háromszor (1983, 1984, 1985) kapta meg a France Football Aranylabdáját. Ezzel együtt különös örömmel szólt újraválasztása után Platini: „Játékosként sok felemelő élményben volt részem, de életem egyik legszebb pillanata az volt, amikor önök négy évvel ezelőtt megválasztottak” – nyilatkozta a második elnöki ciklusát kezdő sportvezető.

Ketten egy célért küzdenek

Sokkal nehezebb helyzetből indulva próbálja megőrizni FIFA-elnöki posztját Blatter, aki immár 13 éve vezeti a nemzetközi szövetséget. Kihívója, a katari Bin Hammam jelentőségét többen próbálják elbagatellizálni, pedig jelentős adu van a katari kezében: 2020-ban országa - egyedül - rendezi meg a futballvébét; ráadásul Bin Hammamt az ázsiai labdarúgó-szövetség elnökének is megválasztották. Az arab vezető tíz év után első, aki ki merte hívni Blattert. Ő nem pusztán saját világának országaira támaszkodik, hanem igyekszik európai szavazókat is megnyerni. Maga Platini sem zárkózik el attól, hogy őt támogassa, Anglia pedig kifejezetten szeretné eltávolítani a svájci elnököt. Egyelőre csak magát megnevezni nem kívánó szakember jegyezte meg, hogy elég volt a három ciklus Blatterrel.

Amerre Bin Hammam tekintget

Bin Hammam a saját esélyeit ugyanannyira értékeli, mint Blatterét. A jelentős anyagi erőkkel is rendelkező jelölt a FIFA elnökségét bővíteni tervezi: 24 fősről 41 fősre kívánja duzzasztani a testületet. Ezáltal némiképp csökkenne Európa és Dél-Amerika befolyása, viszont a kontinentális konföderáció képviselőinek száma megduplázódna, így például Afrika és Ázsia is nyolc-nyolc taggal képviseltetné magát, Közép- és Észak-Amerika pedig hattal. A FIFA elnökének személyéről június 1-jén döntenek; a 208 kongresszusi tag egyszerű többséggel választja meg az első embert.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.