Berchtesgaden
Felszínen az 1000 méter mélyen balesetet szenvedett német barlangász
Tizenegy nap után felszínre hozták Johann Westhausert, a német-osztrák határon húzódó Riesending-barlangrendszerben 1000 méter mélyen súlyosan megsérült német barlangászt.
2014.06.19 16:05MTI
Minden idők egyik legnehezebb és legbonyolultabb barlangi mentőakciójában hozták a felszínre csütörtökön az 1000 méter mélyen megsérült német barlangászt a német-osztrák határon húzódó Riesending-barlangrendszerből, 12 nappal a baleset után.
Az 52 éves Johann Westhauser két társával ereszkedett le a Németország legmélyebb barlangjának számító Riesendingbe, hogy kutatásokat és méréseket végezzenek. A profi barlangász június 8-án sérült meg a fején egy kőomlás következtében, közel 1000 méteres mélységben, mintegy hat kilométernyi távolságra a barlang bejáratától.
Mivel nem tudott lábra állni, egyik társa kimászott és értesítette a mentőket. Ezután kezdődött el a több mint 700 embert mozgósító, német, osztrák, svájci, olasz és horvát közreműködéssel folyó nemzetközi mentőakció.
A rendkívül meredek és sima falú aknák, a szűk átjárók, valamint a nagy távolság miatt - egy profi, ép barlangász körülbelül 12 óra alatt jutna ki a baleset helyszínéről - a felszínre hozatal hat napig tartott, útközben öt bivakpihenővel.
A mentők hordágyon vitték a sérültet a barlang 1800 méteres magasságban, egy hegyoldalon nyíló bejáratához, majd kórházba szállították. Westhauser jól ismerte a barlangot.
Mint a BBC News megjegyzi, tagja volt annak a csapatnak, amely 1995-ben felfedezte a méretei miatt Riesendingnek (Óriási dolognak) elnevezett barlangrendszert.
"Az alpesi mentések történetének új fejezetébe léptünk az elmúlt 12 nap eseményeivel" - jelentette ki Norbert Heiland, a bajor hegyi mentők vezetője, hozzátéve, hogy kezdetben azt is sokan kétségbe vonták, hogy egyáltalán lehetséges az akció. Roberto Conti olasz mentő szerint a barlangászat születése óta mindössze két olyan baleset ismert, amely "ilyen mélységű, bonyolultságú és nehézségű" volt.
A mentés nagy médianyilvánosságot kapott, a német bulvárlapok többoldalas beszámolókban foglalkoztak a fejleményekkel. Egyesek attól tartanak, hogy az eset fellendítheti a "kockázatturizmust"; az aggály komolyságát mutatja, hogy Joachim Herrmann bajor belügyminiszter felvetette: le kellene zárni a barlang bejáratát, hogy biztosan csak profi barlangászok juthassanak le.
A berchtesgadeni Alpokban, az osztrák határ közelében található, 19,2 kilométer hosszú és 1148 méter mély, labirintusszerű barlangrendszer a leghosszabb és a legmélyebb Németországban, és az egyik legnehezebben bejárható egész Európában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06