Béke? Majd...

Közel-keleti béke: legalább 9 hónapos tárgyalássorozat várható

A delegációk hétfőn este munkavacsorán kezdik meg a megbeszéléseket, ahol John Kerry lesz a házigazdája. A párbeszéd célja, hogy megalapozzák az idei évre tervezett tényleges béketárgyalásokat.

2013.07.29 21:22MTI

Az izraeli és a palesztin delegáció hétfőn Washingtonba utazott, hogy három év szünet után megkezdjék az újabb, legalább 9 hónapig tartó közel-keleti béketárgyalások előkészítését. John Kerry amerikai külügyminiszter közben, hétfő délután Martin Indyket, az Egyesült Államok korábbi izraeli nagykövetét nevezte ki közel-keleti különmegbízottjának, és egyben megbízta a béketárgyalások felügyeletével. Indyk korábban kétszer szolgált izraeli nagykövetként, második alkalommal - 2000 és 2001 között - Bill Clinton korábbi elnök megbízásából felügyelte a Camp Davidben rendezett sikertelen izraeli-palesztin béketárgyalásokat.

A megbeszélések felújítása részben annak köszönhető, hogy az izraeli kabinet vasárnap jóváhagyta 104 palesztin fogoly feltételes szabadon bocsátását. A döntés annak a megegyezésnek a része, amely az amerikai külügyminiszter közbenjárásával jött létre a felek között július közepén a béketárgyalások folytatásáról. A delegációk hétfőn este munkavacsorán kezdik meg a megbeszéléseket, ahol John Kerry lesz a házigazdája. A párbeszéd célja, hogy megalapozzák az idei évre tervezett tényleges béketárgyalásokat.

Az amerikai külügyminisztérium közölte, hogy megpróbálják kialakítani a békekonferencia ütemtervét. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője hétfőn bejelentette: az izraeliek és a palesztinok megegyeztek, hogy "legalább 9 hónapon át tárgyalnak majd". Jennifer Psaki ugyanakkor hangsúlyozta: ez nem határidő, a tárgyalások hosszabb időre is elnyúlhatnak. Izraelt Cipi Livni főtárgyaló és Jichak Molcho, Benjámin Netanjahu miniszterelnök tanácsadója képviseli. A palesztin delegáció összetétele: Száeb Erekat főtárgyaló és Mohamed Stajeh, Mahmúd Abbász elnök tanácsadója.

Livni elutazása előtt közölte, hogy "körültekintéssel, ugyanakkor reménykedve" indul a tárgyalásokra. Hanan Asravi palesztin szóvivő elmondta, hogy a megbeszéléseket nehezebb körülmények között rendezik meg, mint korábban. Ennek kapcsán felidézte a politikai törésvonalat, amely a radikális iszlamista Hamász és a mérsékelt, a nyugati erők által támogatott Abbász között támadt, és azt, hogy a két fél párhuzamos kormányzatot tart fenn Ciszjordániában, illetve a Gázai-övezetben.

Emellett rámutatott arra is, hogy az izraeli miniszterelnök az elődeinél keményvonalasabb álláspontot képvisel. A Hamász eleve elutasította a tárgyalásokat, és Számi Abu Zuhri szóvivő hétfőn azt is visszautasította, hogy Abbász a palesztinokat képviselné a megbeszéléseken. Egyelőre nem tudni, hogy az amerikai külügyminiszter milyen ígéreteket tett a két szembenálló fél tárgyalóasztalhoz ültetéséért.

Abbász eddig amiatt vonakodott a megbeszélésektől, mivel attól tartott, hogy a keményvonalas izraeli vezetés elutasítja a palesztinok által kért területi követeléseket, pedig azok szerintük csak a minimumot jelentik. A palesztin elnök korábban többször is úgy nyilatkozott, hogy akkor hajlandó a párbeszédre Izraellel, ha az leállítja a telepek építését, s elismeri az 1967-es háború előtti határokat tárgyalási alapként. Izrael nyilvánosan nem tett ilyen engedményeket.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.