A mentősök cáfolják az őket ért vádakat

Kolonics edzője kérjen elnézést igazságtalan kijelentései miatt

Az Országos Mentőszolgálat Központi Rohamcsoportjának munkatársai nyílt levelet írtak Kolonics György edzőjének, amelyben tételesen cáfolják az őket ért vádakat. A mentősök azt is felvetik, hogy az edzőnek, Ludasi Róbertnek a sportoló testén talált tapaszokról is beszélni kellene. A sportember visszautasította a vádakat.

2008.07.21 06:49MTI

Az RTL Klub vasárnap esti híradója számolt be arról, hogy a levél aláírói azt állítják: a legjobb szakmai tudásuk szerint dolgoztak Kolonics György ellátásánál is. "Higgye el, minket bánt a legjobban, hogy Kolonics György esetében sem következett be ez a siker! Sajnáljuk őt mint embert, mint nagyszerű sportolót, de legalább ilyen nehéz elfogadni, hogy a tudományunk véges" - üzenik a levélben Ludasi Róbertnek.

Csonka Rita mentőorvos, a levél egyik aláírója az MTI-nek vasárnap este elmondta: a levelet a központi mentőállomáson, a mentésirányításban és a kivonuló állományban dolgozók nagy része szignálta, s így már több mint százan csatlakoztak az aláírókhoz. Hangsúlyozta: a levéllel az elmúlt napokban elhangzott támadásokra szeretnének reagálni, mert úgy érzik, hogy alapvetően rendült meg a bizalom a mentősökben Kolonics György halála miatt. A levéllel a mentőszolgálat becsületét szeretnénk visszaállítani - fogalmazott az MTI-nek.

Azt kérik Ludasi Róberttől, kérjen elnézést, "vonja vissza igazságtalan vádjait a nyilvánosság előtt", mert támadásai "nemcsak alaptalanok, hanem egyenesen sértőek és felháborítóak". A rohamcsoport szerint az aznap szolgálatot teljesítő mentésirányító a központi irányító csoport egyik legjobb, legrutinosabb munkatársa, aki mindig alapos és körültekintő. Azért indította el a Markó utcából - és nem Budáról - a központi rohamkocsit, mert ez volt a legközelebbi legmagasabb szintű bevethető mentőegység, aminek felszerelésével.

Az edző állításával ellentétben - írják a levélben - a rohamkocsikban van defibrillátor, de a közhiedelemmel ellentétben ez nem nyújt garanciát a sikeres újraélesztésre. A mentősök álláspontja szerint ha egy mentőegység bevetésre készen várakozik a parton, akkor is nagyon rossz esélyekkel kezdhette volna meg az újraélesztést. Ugyanígy nem segített volna az sem, ha helikopter érkezik a helyszínre.

A szöveg emlékeztet arra is: a segélyhívás nem a mentőkhöz, hanem a rendőrség 112-es számára futott be, de ettől függetlenül három perccel később már elindult a helyszínre a rohamkocsi, a mentősök pedig 19 perccel később - a defibrillátor-monitor által rögzített adatok szerint - megkezdték az újraélesztést. "Felháborodva kérjük ki magunknak az egész nagy múltú szervezet nevében, hogy hazugság lett volna a 17 perces helyszínre érkezés" - áll a dokumentumban. A mentősök szerint az sem igaz, hogy Budáról indítottak volna mentőkocsit, ami lerobbant.

A levél aláírói egyebek mellett azt kérdezik az edzőtől, miért a mentősöket hibáztatja Kolonics György haláláért. "Miért nem beszél arról, hogy mi az oka annak, hogy egy ilyen komoly versenyre való felkészülés során az élsportolók mellett nincs megfelelő egészségügyi személyzet, pláne akkor, ha a sportoló az átlagnál idősebb, és vannak panaszai?" - teszik fel a kérdést. "Nem tudom, milyen tapaszokról beszélnek a mentősök, ezt be is kell bizonyítani" - mondta Ludasi Róbert az MR1 Kossuth Rádiónak.

- "Olvastam a nyílt levelet, de arról egy szó sincs benne, hány perc alatt értek ki a mentők." Az edző jellemzőnek tartja a kiérkező mentősök szakértelmére, hogy először az ő vérnyomását sem tudták megmérni. "Nincs miért bocsánatot kérjek! Ott volt ötven ember, aki végignézte, mi történt. Többször odamentem megkérdeni, nem kellene-e defibrillátort alkalmazni" - mondta Ludasi Róbert. Ezt követően Valler Krisztián mentőorvos, akinek a neve szerepel a nyílt levél aláírói között, a közrádiónak úgy nyilatkozott, nem tudott róla, hogy felhasználják a nevét. "Nem tudtam, hogy a nevem szerepel ennek a levélnek az aláírói között. Én nem is voltam ott a helyszínen, jelenleg szabadságon vagyok - mondta az orvos.

A kétszeres olimpiai bajnok kenus kedden edzés közben lett rosszul. Társa, Kozmann György és Ludasi Róbert megpróbáltak segíteni rajta, de ez a kiérkező mentősöknek sem sikerült. Az edző azt állította, a mentősök 37 perc alatt értek a csepeli telepre, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) belső vizsgálata szerint viszont a bejelentéstől számítva 20 perc alatt kiértek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.