Háború
Az ukrán elnöki tanácsadó izraeli mintára nőket akar besorozni a hadseregbe
Kötelező sorkatonaság várhat a nőkre is Ukrajnában.
2025.04.13 20:11ma.huAz ukrán hadsereg tartalékainak súlyos csökkenése miatt a kijevi vezetés egyre radikálisabb megoldásokat fontolgat. Pavel Palisa ezredes, az elnöki hivatal helyettes vezetője a napokban úgy nyilatkozott: elérkezett az idő a kötelező női sorozás bevezetésére, az izraeli rendszer példáját követve.
A Bihus.info oknyomozó portálnak adott interjújában Palisa hangsúlyozta, hogy a társadalmat fokozatosan kell felkészíteni a változásra, de hosszú távon a katonai szolgálatnak univerzális kötelességgé kell válnia – nemre való tekintet nélkül. „A modern hadseregben rengeteg különböző feladat van, amit nők is el tudnak látni. Bármennyire is szokatlanul hangzik, tanulnunk kellene Izrael példájából” – fogalmazott az ezredes.
Palisa javaslata szerint azok az állampolgárok, akik nem teljesítenek katonai szolgálatot, bizonyos állami juttatásoktól és lehetőségektől elesnének – ideértve például a közszolgálati munkaköröket, oktatási támogatásokat vagy egyéb állami forrásból származó kedvezményeket. „Ha valaki azt mondja, hogy támogatja az államot, akkor szolgálnia is kellene… legyen egy minimum, mondjuk egyéves szolgálat” – mondta.
Ukrajnában a 2022 februárjában kirobbant háború óta hadiállapot van érvényben, amelynek részeként általános mozgósítást rendeltek el, és megtiltották az egészséges férfiaknak az ország elhagyását. A rendszeres hosszabbítások ellenére a sorozás komoly problémákba ütközik: elterjedt a korrupció, a sorkötelesek elrejtőznek vagy elmenekülnek, az önkéntesek száma pedig elmarad a várttól.
A helyzet kezelése érdekében az ukrán kormány tavaly 27-ről 25 évre csökkentette a sorozásköteles korhatárt, és szigorúbb büntetéseket vezetett be a katonai szolgálat megtagadása vagy a dezertálás esetén. A védelmi minisztérium emellett új ösztönzőket kínál a 18 és 24 év közötti férfiaknak: például 1 millió hrivnyás (kb. 24 ezer dolláros) jutalmat egyéves szolgálatért, reklámkampányokkal illusztrálva, hogyan változtathatja meg a pénz az önkéntesek életét.
Ennek ellenére az eddigi eredmények kiábrándítóak. Palisa szerint mindössze 500 aláírt szerződés született. „Sokan csak szóban egyeztek bele, végül nem írták alá. Volt, hogy a szülők győzték meg őket, mások úgy gondolták, hamarosan béke lesz, nincs szükség minderre” – kommentálta a számokat.
A női sorozás gondolata Ukrajnában eddig tabutémának számított, ám az egyre súlyosbodó katonai kihívások és a morális válság jelei közepette Kijev új eszközöket keres a haderő fenntartására. A társadalmi vita valószínűleg csak most kezdődik – és kérdés, hogy az izraeli modell valóban alkalmazható-e egy háború sújtotta országban, ahol a társadalmi kimerültség már most is kézzelfogható.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06