Mindig júniusban parádéznak
Végre hivatalosan is megülték II. Erzsébet áprilisi születésnapját
Hagyományos katonai pompával ünnepelték meg szombaton Londonban II. Erzsébet királynő "hivatalos" születésnapját, bár a "nem hivatalos" áprilisban volt.
2012.06.17 10:29MTIA több évszázadra visszanyúló ceremóniának az idén különleges jelentőséget adott, hogy a 86 esztendős királynő - a nyugati világ legidősebb és leghosszabb ideje regnáló uralkodója - ebben az évben ünnepli gyémántjubileumát, vagyis trónra lépésének 60. évfordulóját is.
Az addigi Erzsébet hercegnő 1952. február 6-án, édesapja, VI. György király halálának napján, 26 évesen lett az Egyesült Királyság uralkodója, és a jórészt egykori brit gyarmatokból és függő területekből álló Nemzetközösség országai közül 15-nek ma is ő az alkotmányosan elismert államfője.
Az évforduló központi ünnepségsorozatát a hétfői és keddi munkaszünettel négynaposra hosszabbított első júniusi hétvégén rendezték, de a gyémántjubileumi eseményfolyam egész évben tart, így ezúttal ennek részét képezte a "hivatalos" születésnapi ceremónia, a színpompás Trooping the Colour is. Ezt a tisztelgő katonai parádét mindig egy júniusi szombaton tartják, jóllehet a valós születésnap II. Erzsébet királynő esetében április 21.
A Trooping the Colour - a csapatzászlók ceremoniális bemutatása - 1748 óta a mindenkori uralkodó születésnapjának ünnepsége. Azt azonban, hogy a hivatalos királyi születésnapot mindig nyáron ünnepelhessék az alattvalók, VII. Eduárd király, Viktória királynő fia honosította meg a múlt század első évtizedében. VII. Eduárd születésnapja novemberben volt, amikor a brit időjárás általában alkalmatlan bármiféle nagyszabású szabadtéri rendezvény megtartására, ezért helyezték át a júniusi időpontra a hivatalos ünnepséget. Ez a szokás azóta is megmaradt.
Az elgondolás ezúttal is félig-meddig bevált: London népe szombaton ősziesen hűvös, felhős, szeles, de alapvetően elviselhető időjárási körülmények közepette köszönthette uralkodóját.
A Trooping the Colour ceremóniája annak a régi katonai gyakorlatnak a stilizált felidézése, amellyel az egyes alakulatok zászlait és jelképeit, vagyis színeit (colour) rendszeresen végighordozták a katonák (troops) előtt, hogy azok a csata zűrzavarában is könnyen felismerhessék, mely színek alatt kell szükség esetén gyülekezniük.
Idén a Coldstream Guards első zászlóaljának jutott az a megtiszteltetés, hogy csapatzászlóját bemutathatta a hadsereg főparancsnokának, vagyis az uralkodónak. A Coldstream Guards a brit szárazföldi hadsereg egyik legrégebbi ezrede, 1650-ben alapították. Hagyományosan az Udvari Hadosztály - vagyis az uralkodó személyes védelmét ellátó hétezrednyi alakulat - része, ténylegesen azonban gyorsbevetésű könnyű gyalogos alakulatként tevékenykedik.
A szombati születésnapi ceremónián jelen volt a királynő kíséretében Fülöp edinburghi herceg, az uralkodó 91 esztendős férje, akit a június eleji gyémántjubileumi ünnepségek idején heveny felfázás miatt kórházba kellett szállítani. Az agg hercegnek azóta ez volt az első hivatalos megjelenése a nyilvánosság előtt.
Az uralkodói házaspár ugyanazzal az 1881-ben készült fedett hintóval érkezett az ünnepség helyszínére, amelyben 1947. november 20-i esküvőjük ceremóniájáról utaztak a londoni Westminster apátságból a Buckingham-palotába.
A királynő - mint minden születésnapján - az idén is magas kitüntetésekben részesítette számos alattvalóját. Az idei születésnapi kitüntetési lista élén a film és a zene világának kiválóságai állnak. Az 1201 nevet tartalmazó listára felkerült Kate Winslet Oscar-díjas színésznő, aki a Brit Birodalom Rendje parancsnoki fokozatának címét (CBE) veheti át, Kenneth Branagh színész-rendező a Sir előnév viselésére jogosító lovagi címben részesül, Gary Barlow, a Take That énekese - a gyémántjubileumi rendezvényeket záró londoni szuperkoncert főszervezője - pedig a Brit Birodalom Rendjének tiszti fokozatát (OBE) kapja.
Nem feledkezett meg az uralkodó arról a divattervezőről sem, aki unokája, Vilmos herceg feleségének, Katalin cambridge-i hercegnőnek az esküvői ruháját alkotta a tavaly áprilisi világraszóló menyegzőre: Sarah Burton, a világhírű Alexander McQueen divatház vezető divattervezője ugyancsak az OBE címben részesül.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06