"Békésen távozott"
Franciaország feketében: elhunyt Annie Girardot
Elhunyt Annie Girardot francia színésznő; az 1960-1980-as évek francia filmművészetének meghatározó és rendkívül népszerű alakja hétfőn 79 éves korában egy párizsi kórházban halt meg.
2011.02.28 19:10MTI"Békésen távozott, anyám és én mellette voltunk" - tudatta unokája, Lola Vogel. Annie Girardot hosszú évek óta Alzheimer-kórban szenvedett, a család 2006-ban hozta nyilvánosságra, hogy beteg. A művésznő a kór elleni küzdelem jelképévé vált, miután elvállalta, hogy szerepeljen Nicolas Beaulieu rendező Ainsi va la vie (Így múlik el az élet) című dokumentumfilmjében.
A franciák egyik kedvence 1931. október 25-én született Párizsban, a filmvásznon 1955-ben a Treize á table (Tizenhárman az asztalnál) című filmmel mutatkozott be.
Öt évvel később szerepelt a Rocco és fivérei című klasszikusban, pályafutása igazán az 1960-as években vett lendületet. Játszott az Élni az életért című drámában, de láthatta a közönség a Dillinger halott című filmben is.
Krimikben és vígjátékokban szintén nagy sikert aratott, A szoknyás zsaru, valamint az Ellopták a Jupiter fenekét című alkotásban Phillippe Noiret oldalán hódította meg a nézőket.
Annie Girardot háromszor kapta meg a francia filmvilág Oscar-díjaként emlegetett César-díjat, először 1977-ben, majd hosszú szünet után 1996-ban és 2001-ben. Férje Renato Salvatori olasz színész volt, akivel még a Rocco és fivérei forgatásán ismerkedett meg. Később különváltak, kapcsolatukból egy lány született.
Életpályája
Az 1931. október 25-én született Girardot nem készült színésznek, eredetileg ápolónő volt. Csak húszéves korában iratozott be a párizsi Conservatoire színész szakára, ahol 1954-ben kapta meg diplomáját. A Comédie Francaise társulatának lett tagja, közben rádiós és tévés szerepeket is vállalt, sőt éjszakai klubokban is fellépett. Az 1950-es évek derekán állt először felvevőgép elé André Hunebelle Tizenhárman az asztalnál című filmjében. Hamarosan a közönségfilmek sztárja lett, a nemzetközi sikert és a szakmai elismerést 1960-ban Luchino Visconti Rocco és fivérei című alkotása hozta meg számára.
A mára klasszikussá vált alkotásban Nadját, a prostituáltat játszotta kiválóan, filmbeli partnerével Renato Salvatorival később a valóságban is házasságot kötöttek. Annie Girardot a későbbiekben sokat forgatott, ugyanúgy vállalat könnyed hangvételű vígjátékokat (A hölgy nem iszik, nem dohányzik, nem flörtöl, csak fecseg, Nem zörög a haraszt..., Ellopták Jupiter fenekét) mint fajsúlyosabb mondandójú filmdrámákat (Egy rendkívüli nő, Dillinger halott, Mindenkinek a maga keresztje). Neve vonzotta a közönséget, vibráló, temperamentumos, élénk eszű, csipetnyi humorral is megfűszerezett asszonyfigurái ma is népszerűek.
Magánéletét és szakmai pályafutását hullámhegyek és -völgyek egyaránt jellemezték.
Férjével néhány év után elváltak útjaik, noha a házasság csak Salvatori 1988-ban bekövetkezett halála után ért véget hivatalosan. Próbálkozott saját filmstúdió alapításával, de az ügyletnek nem sokkal később pénzügyi bukás lett a vége.
Ötvenévesen kalandba bonyolódott a nála sokkal fiatalabb Bob Decout zeneszerzővel, akivel revüszínházat alapított a Casino de Paris mellett. A románcnak hamarosan vége lett, a színésznő pedig hosszú évekig nyögte az adósságokat.
A kilencvenes években volt néhány munkanélküli éve, aztán megtalálták a korának megfelelő idős asszonyszerepek. 1996-ban a legjobb női mellékszereplőnek járó César-díjat - a legrangosabb francia filmes kitüntetést - kapta azért az alakításért, amelyet Claude Lelouch XX. századba helyezett Nyomorultak című filmjében nyújtott. A díjátadáson sírással küszködve mondta: "Látjátok, még nem haltam meg". A César-díjat összesen háromszor kapta meg a, először 1977-ben, majd 1996-ban és 2001-ben. Utóbbi évben a díjjal elismert alakításában igazi, kiállhatatlan vénasszonyt játszott Isabelle Huppert oldalán a Zongoratanárnőben, amely Elfriede Jelinek azonos című regényéből készült. Később a halál gondolatával barátkozó idős hölgyet alakított a Parázsló kor című kanadai-francia produkcióban.
A színházhoz sem lett hűtlen: Párizsban évekig játszották Daniel Soulier A Zambézi vízesés című drámáját, amelyben egy ellenszenves anya szerepében nyűgözte le a közönséget. Jótékonysági célokból vállalta, hogy egy internetes árverésen arcát és mosolyát adja Leonardo Mona Lisa című képéhez.
Egy alkalommal elárulta, pályafutását a Comédie Francaise színpadán szeretné befejezni, és érzi, hogy egyszer ennek is eljön majd az ideje. Erre azonban már nem került sor, a színésznő az utóbbi években Alzheimer-kórban szenvedett, ezt 2006-ban hozták nyilvánosságra.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06