Az előadás a szívünkbe markol
Hüledezünk, de szeretni fogjuk: Nehéz istennek lenni
A 2010/11-es színházi évad első felében két alkalommal vendégszerepelt külföldön a Mundruczó Kornél rendezte Nehéz istennek lenni című előadás. A nézők és a kritikusok hüledeztek, de szerették a darabot.
2010.12.29 10:45ma.huSzeptemberben a Rotterdamse Schouwburg által megrendezett De Internationale Keuze nevű fesztiválon játszott a társulat, novemberben pedig a Théâtre National de Bordeaux látta vendégül a Nehéz istennek lenni című darabot.
"A Nehéz istennek lenni című előadás a szívünkbe markol. A realista környezet és a színészek játéka végig fogva tart, hiába van az előadás könnyed dalokkal megspékelve. Ilyenkor ugyan egy percre fellélegezhetünk, de mindez nagyon erős kontrasztban áll azzal, ami a kamionokon történik. Végig igazi néző maradok, annak ellenére, hogy valójában lehetőségem lenne közbeavatkozni” - írta a holland toneel.blog.nl honlap kritikusa.

"A néző kukkol. Megbénítja a félelem, a szégyen és az undor, de nem is tehet semmit a színen történő események ellen. A rendező tolmácsolásában éppen azért olyan „nehéz istennek lenni”, mert hát isten is csak szemléli gyenge teremtményeit anélkül, hogy segítene rajtuk.
A darab a dolgok ezen állásával szemben próbál lázadásra késztetni. Ahogyan Camus is írja a Sziszüphosz mítoszában: „mindig elérkezik az a pillanat, amikor választanunk kell, hogy csendben szemléljük a dolgokat vagy cselekszünk.
Ettől válik az ember igazán emberré.” Mundruczó az emberek cselekvésképtelenségét illeti kritikával. Megmutatja, mi történik a kamionok gyomrában, hogy szembesítsen azzal, ami végképp elfogadhatatlan" - így a francia L’Arène.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06