Az emlékezéseket gyűjtötték össze

Film készül Tamási 1956-os eseményeiről

Az alkotás, amelyet pénteken Tamásiban mutatnak be alkotói, a kortársak szóbeli emlékezéseit összegyűjtve dolgozza fel a Tolna megyei kisvárosban történteket

2010.10.21 17:15MTI

Dokumentumfilm készült Tamási 1956-os eseményeiről; az alkotás, amelyet pénteken Tamásiban mutatnak be alkotói, a kortársak szóbeli emlékezéseit összegyűjtve dolgozza fel a Tolna megyei kisvárosban történteket.

A 40 perces dokumentumfilm Tamási 1956-os történetének 15 szereplőjét szólaltatja meg narráció nélkül, és bemutat több korabeli fotódokumentumot.

Alkotói, K. Németh András régész-muzeológus, valamint Havasi Dániel és Hoppál Bulcsú egy év alatt tizenöt órányi anyagot rögzített Tamásin kívül Budapesten, Gyulajon, Nagykónyiban, Vácon és Várpalotán. 1956-os forradalom K. Németh András az MTI-nek elmondta: a tamási eseményeket az teszi különlegessé, hogy Tolna megyében Dunaföldvár mellett itt voltak a forradalomnak halálos áldozatai.

November 4. után pedig Tamási egyfajta szovjet központ volt, hiszen a Dél-Dunántúl számos városából ide gyűjtötték be a nemzeti bizottságok és katonatanácsok tagjait, mielőtt a Szovjetunióba hurcolták volna őket - tette hozzá.

A filmben megszólalnak az 1956. november 4-én, a tamási laktanya elleni szovjet támadásnak áldozatul esett három honvéd - Sivák József, Hánis László és Kovács Ottó - hozzátartozói.

Amint a szerző utalt rá, a támadás során egy őrséget adó honvédet lelőttek, ketten pedig akkor vesztették életüket, amikor szovjet tankok szétlőtték a laktanya kapuőrségének épületét. K. Németh András kitért arra: igyekeztek a barikád mindkét oldalán állók visszaemlékezéseit bemutatni, nemcsak a községi nemzeti bizottság és a laktanya forradalmi katonatanácsának tagjait, nemzetőröket keresték fel, hanem a község egykori párttitkárát, illetve egy, a nemzetőrök által őrizetbe vett rendőrt is.

Sikerült az események olyan részeseit is megtalálni, akik eddig elkerülték az érdeklődők figyelmét: így találtak rá az egyik áldozat, Hánis László várpalotai honvéd testvérére és unokaöccsére. Munkánk a huszonnegyedik órában készült, amit mi sem jelez jobban, mint az, hogy két szereplő már nincs köztünk - jegyezte meg a muzeológus.

A filmet az 1956-os forradalom 54. évfordulójának előestéjén a tamási művelődési központban vetítik le, a bemutató után lehetőség lesz az alkotókkal való beszélgetésre is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.