Bene Merito

Lengyel díjat kapott a Duna Televízió elnöke és művészeti igazgatója

Január 11-én, hétfőn délután, a budapesti Lengyel Nagykövetség épületében tartott ünnepségen vehette át Cselényi László, a Duna Televízió elnöke és Pörös Géza, a közszolgálati adó művészeti igazgatója a Lengyel Köztársaság külügyminisztere, Radoslaw Sikorski által adományozott Bene Merito kitüntetést.

2010.01.12 15:41ma.hu

Radoslaw Sikorski ezzel a díjjal kívánta elismerni a magyar média két jeles képviselőjének a lengyel kultúra terjesztéséért tett fáradozásait. A Bene Merito elismerést tavaly számos olyan neves lengyel és külföldi személyiség kapta meg, akik munkásságukkal hozzájárultak Lengyelország nemzetközi hírének erősítéséhez – például Krzysztof Skubiszewski volt külügyminiszter, Józef Kowalczyk érsek és pápai nuncius, Daniel Fried, az Amerikai Egyesült Államok volt lengyel nagykövete, Edward Lucas újságíró, a „The Economist” európai tudósítója, Norman Davies történész, a Londoni Egyetem professzora és mások. A Bene Merito elismerésben Magyarországon elsőként Cselényi László elnök és Pörös Géza művészeti igazgató részesült.

Lengyelország nem először díjazta a Duna Televízió elnökét és igazgatóját. Pörös Gézát 1999-ben a Lengyel Köztársaság kulturális minisztere „A lengyel kultúráért szerzett érdemeiért” kitüntetésben részesítette, 2006-ban pedig Joanna Stempińska, Lengyelország budapesti nagykövete a Lengyel Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntette ki, így fejezve ki háláját, amiért több évtizedes munkájával hozzájárult a magyar-lengyel barátság hagyományának emlékezetben tartásához.

A Duna Televízió elnöke, Cselényi László szintén 2006-ban vehette át Varsóban az egyik legrangosabb kulturális díjat, a Lengyel Külügyminisztérium Oklevelét. Az elismeréseket azzal érdemelte ki a közszolgálati adó, hogy a történelmileg megalapozott lengyel-magyar barátság ápolása jegyében az összes magyar televíziós csatornánál intenzívebben teszi elérhetővé a Visztula-menti ország  kultúráját.

Az utóbbi másfél évtizedben a Duna Televízió mutatta be a legtöbb lengyel játék- és dokumentumfilmet, nyomon követve egyúttal a lengyel filmgyártás átalakulását, az új műhelyek és a nemzetközi rangot szerzett pályakezdők megjelenését, az évente megrendezett Gdyniai Filmfesztivál eredményeit.

Andrzej Wajda, Krzysztof Kieslowski és Krzysztof Zanussi munkásságával retrospektív sorozatok keretében ismerkedhettek meg a nézők. A közszolgálati adó koncertfilmeket készített Chopin, Kilar, Penderecki, Lutoslawski és mások műveiből. A lengyel irodalom és tudomány számos jeles személyisége, Mrozek, Gruzinski vagy a világhírű közgazdász és volt pénzügyminiszter, Grzegorz Kolodko is bemutatkozott a Nemzet Televíziójában.

Készült ismeretterjesztő film Gdanskról, Krakkóról, Varsóról, a 48-as szabadságharc lengyel légiójáról, és a lengyel hétköznapokról. A Duna Televízió ugyanakkor minden évben tematikus nappal ünnepelte a lengyel-magyar barátság napját és a Lengyel Nemesi Alkotmány napját, 2009 szeptemberében pedig aktív résztvevője volt a Lengyel Szeptember rendezvénysorozatnak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.