Kiállítások, filmek, koncertek a buddhizmusról

BuddhaFeszt két budapesti helyszínen

A BuddhaFeszt programjai két helyszínen zajlanak. A Gödör Klubban tekinthető meg a kiállítás, melynek kísérőrendezvényei (előadások, filmvetítések, buli, stb.) is itt lesznek megtartva. Láma Ole Nydahl előadásai a Körcsarnokban kerülnek megrendezésre.

2009.12.01 17:48ma.hu

A kiállítás

A kiállítás a keleti buddhizmus szellemi és kulturális örökségét mutatja be, melynek legszebb alkotásaiból európai szinten is ritka gazdagságú anyagot sikerült ezen alkalomra összegyűjtenünk. A tibeti kultúra egyetemes emberi értékek hordozója, az emberiség szellemi és kultúrkincseinek egyik legfontosabbja.

A kiállítás számos országból érkező anyaga közel hozza a látogatóhoz eme mai napig elzárt és veszélyben lévő világot. A kiállított tárgyak – a tibeti meditációs festmények (thangkák) és szobrok – csodálatosan megmunkált művészi alkotások, melyek gazdag szimbólumrendszerrel bírnak. A kiállítás a Gödör Klubban tekinthető meg.

A buddhákat ábrázoló festmények, tekercsképek és szobrok Buddha legmagasabb szintű tanításainak - a Gyémánt Útnak - a meditációs eszközei, a mindenkiben benne rejlő lehetőségek kibontakoztatására szolgálnak. Buddha legmagasabb szintű tanításai szerint lényegében mindenki egy Buddha. Ha megértjük, azt ahogy a dolgok valójában vannak, a félelem nélküli bölcsesség, spontán öröm, és az aktív, határtalan együttérzés, lényegi tulajdonságaink, spontán kibontakoznak. A thangkákon látható ábrázolások és a buddhaszobrok a meditáció során pontosan ezeket a tulajdonságokat aktivizálják bennünk.

A különböző formákat a Buddha adta meg 2550 évvel ezelőtt. Ezek az ő feltételek nélküli boldogságának tapasztalatát fejezik ki. Bennünket pedig abban segítenek, hogy felfedezzük: nem kell semmi külső feltétel ahhoz, hogy boldogok legyünk. Azért meditálunk, hogy végül a boldogságot ott keressük, ahol az valójában van. Csak a tudat lehet boldog, és a nem a különböző dolgok, amelyek körülvesznek minket.

A Buddha formák, amiket a tekercsképeken láthatunk, illetve a szobrok megjelenítenek, közvetlen módon kötnek minket egy Buddha tapasztalatához, amit bárki megvalósíthat.

Ízelítő a kiállítás anyagaiból:

Gandhára-BuddhaGandhára-Buddha

A kiállítás egyik legnagyobb kuriózuma az ún. Gandhára-Buddha, egy kétezer éves kőből készült buddhaszobor az i.sz. 1. századból. Nevét az indiai Gandhára Birodalomról és az általa fémjelzett korszakról kapta, amelyből származik. Sokáig egy muszlim család őrizte a mai Irak területén, akik kívánságteljesítő hatalmat tulajdonítottak neki, és titokban tisztelték. A szobrot az ötvenes években vette meg és hozta Európába egy dán turista, és azóta számos nagy kiállítás "díszvendége." Kétezer éves kora ellenére ma is jól kivehetők a Buddha szerzetesi öltözetének redői, vagy a meditációs kéztartás. A tudat tökéletességét kifejező szobor egyik különlegessége, hogy a Buddhát a kor divatját követve bajusszal ábrázolja.

Dhjáni-buddhákThangkák a dhjáni-buddhákról

A kiállítás talán leglátványosabb része öt monumentális, ötméteres kép (thangka) a dhjáni-buddhákról, melyek egy spanyolországi buddhista elvonulási központból érkeztek hozzánk. Az öt buddha - a tantrikus buddhizmus szemléletét követve - a tudat azon öt tökéletességét mutatja be, melyek az emberi szenvedésért felelős destruktív ("zavaró") érzelmeket bölcsességgé alakítják át.

A hagyományos mandalák négy kapujában, illetve közepén székelő öt buddha szimbolikája magában foglalja a buddhista tanítások jó részét: az öt fő zavaró érzelmet, az (ezek átalakulásaként megjelenő) őt buddhabölcsességet, az univerzumot felépítő öt elemet, vagy a tudat mûködésében meghatározó öt összetevőt (szkandhát).

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.