Söröskupakot nyit
Százhuszonöt éves a svájci bicska
Százhuszonöt éve, hogy egy svájci túlélőeszközt talált fel az alpesi ország hadserege számára: a nemzeti jelképpé vált svájci zsebkéssel azóta is célgömböt igazítanak, sajtot szeletelnek és söröskupakot nyitnak.
2009.07.26 16:59MTIA Victorinox cég, Karl Elsener feltaláló örököse alkalmazkodik az új kor követelményeihez. Az egyik új modellen számítógépek javítására alkalmas alkatrész, egy másikon USB-kulcs, egy harmadikon pedig tompa pengéjű gyermekkés is van. „Igyekszünk mindig közel maradni a piachoz, és új ötletekkel előállni - magyarázta a feltaláló dédunokája, ifjabb Karl Elsener, a Victorinox elnöke.
- A svájci katonai zsebkés az Északi- és a Déli-sarkon, az Amazonas vidékén és a Himaláján számos expedíciót szolgált sikerrel. Része az űrrepülőgép legénysége felszerelésének is”.
„Számos amerikai elnök ajándékozott látogatóinak svájci bicskát a Fehér Házban” - tette hozzá büszkén Elsener, aki azt is elmondta, hogy egyszer gégemetszést is végeztek vele egy Fülöp-szigetek felett szálló repülőgépen. A sztárnak számító, fehér kereszttel díszített, piros nyelű vágóeszköz történetét a Schwyz kantonban található Svájci Nemzeti Múzeumban bemutatott kiállítás ismerteti. Az összecsukható bicska európai elődeivel gallyakat vágtak, vaddisznókat heréltek, baromfit kopasztottak vagy krumpliszsákokat varrtak.
Olaszországban a díszes kés - olasz nevén coltello d,amore - a vőlegényt a hűség iránti kötelezettségére emlékeztette: az esküvő után a hitvesi ágyon helyezték el, az ifjú asszony keze ügyében. A svájci bicska létrejöttét egy katonai megrendelésnek köszönheti: a néhai Karl Elsener ibachi műhelyében fejlesztette ki azt a zsebkéstípust, amellyel egyaránt lehetett puskát igazítani és kinyitni a hadtápban akkoriban újdonságnak számító konzervet. A világhírű késgyárat 1891-ben alapították.
Az 1897-ben szabadalmaztatott tiszti bicskának már hat funkciója volt, közöttük a dugóhúzás. Ebből a modellből lett a voltaképpeni kultusztárgy - idézte fel Pia Schubiger, a schwyzi kiállítás szervezője. Kimondhatatlan neve - Schweizeroffiziersmesser - ellenére a zsebkés a második világháborúban az Európában szolgáló amerikai katonák körében is gyorsan népszerű lett, sőt az Atlanti óceán túlpartján élő hozzátartozóiknak is sokat ajándékoztak belőle.
A legsúlyosabb csapást a bicska világhódítására a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrorcselekmények okozták, amelyek után kitiltották a szúró-vágó eszközöket a repülőgépek utasteréből. A termelés akkor 30 százalékkal esett vissza - emlékezett vissza ifjabb Elsener.
A mítoszok azonban hosszú életűek: a Victorinox konszern ma a különböző modellekből évi 6 millió zsebkést állít elő. Februárban a svájci hadsereg új változatot rendelt a cégtől: az olívazöld-fekete nyelű katonai bicska egy kézzel nyitható, természetesen gallyvágásra és sörnyitásra is alkalmas. Dugóhúzó azonban továbbra sincs rajta, mert az csak tiszteknek dukál.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06