Folyamatosan sülnek a kenyerek!

Péktábor és Országos Pékfesztivál!

A Magyar Pékek Fejedelmi Rendje 2003 óta rendezi meg a pék szakmát oktató szakközépiskolák és szakmunkásképző intézetek számára táborát a Monostori Erődben.

2009.06.25 12:20ma.hu

Első évben az emléktár anyagának összeállításában elévülhetetlen érdemeket szerző Pesti Barnabás Szakközépiskola és a nagykőrösi Toldi Miklós Szakközépiskola vett részt a táborban, később évente egy-egy újabb iskola diákjai csatlakoztak.

Ma már Szabadkígyósról, Pécsváradról, Ajkáról, Egerből és Nyíregyházáról is érkeznek péktanulók. 2009-ben június 15. és július 6. között a tanulók felújítják az állandó kiállítást, sütési bemutatókat tartanak, a többi közt a Truefood konferencia résztvevői számára.

Leszerelik a régi, és előkészítik az új időszaki kiállítás anyagát, valamint segítik az Országos Pékfesztivál megvalósítását. A VII. Országos Pékfesztivál ebben az évben július 4-én és 5-én lesz a Monostori Erődben. A fesztivál indulása óta évente más és más történelmi korszakot mutat be a kenyér- és gasztronómiatörténet tükrében.

A Pékek utcájában folyamatosan sülnek a kenyerek, készülnek az ínycsiklandozó étkek az esti korhű lakomára. (Ebben az évben először Ízek utcája néven egyéb élelmiszeripari termékek is megjelennek az eseményen).

Az Erőd rejtett zugaiban tarkaruhás mutatványosok, kézművesek és hangos szavú csepürágók szórakoztatják a nagyérdeműt, a boltozott termekben kiállítások nyílnak, az udvaron pedig históriás muzsika csendül fel. Idén Napóleon korának felidézése köré szerveződnek az események a komáromi Monostori Erődben, Sarlós Boldogasszony napján.

A VII. Országos Pékfesztivál részletes programja:

Július 4. szombat: 10.00-18.00 (egész nap):
- Pékek múltidéző sütési bemutatója
- A Pékek Fejedelmi Rendje és tanítványaik munkáját nagyvásár és eszem- iszom követi (pogácsák és sósperec, lángos és bukta)
- Hagyományos és tájjellegű élelmiszereket gyártók kóstoltatással, árusítással egybekötött vására
- Kézműves mesterek bemutatója és vására
- „Vissza a természetbe”- Oskola és játszóműhely (fonás, szövés, kötélverés, nemezelés, papírmerítés, könyvkészítés)
- Utazás Napóleon hadseregével
– Óriás stratégiai társasjáték 8 állomással
- Grimm Mesés Játék kalendárium „Megelevenedett mesés világ gyerekeknek”
- Arcfestés, Babakuckó, Rajzverseny és freskó-készítő verseny
- Íjászat, Falmászás, egyéb ügyességi játékok

Látogatható kiállítások az állandó tárlatok mellett:

- Artfort kiállítás: Napóleon-kori katonaság egyenruhái, ólomkatona-kiállítás Kovács Géza ónfigura-készítő munkáiból
- 10 óra: Nagy Judit és F. Nagy Edit: „Tűzhídon át” című tűzzománc kiállítás megnyitója (Tanácsterem)
- 15 óra: „A Napóleon-kori francia konyha és hatása az európai étkezési kultúrára” című időszaki kiállítás megnyitója a Kenyérmúzeumban Az 1968 és 1971 között végzett „Izabellás” élelmiszeripari mérnökök találkozója

Programok az udvaron:

10 óra: „Vissza a természetbe”- Oskola és játszóműhely (fonás, szövés, kötélverés, nemezelés, papírmerítés, könyvkészítés) 10 óra: Utazás Napóleon hadseregével
– Óriás stratégiai társasjáték kicsiknek és nagyoknak nyolc állomással. 13 óra és 14 óra 30 perc: Haditorna
- Katonai kiképzés a napóleoni háború korából a Szolnok Királyi Hagyományőrző Egyesület szervezésében 15 óra: „Én nem leszek Napóleon pékje
- Avagy büszke magyar betyárélet a XIX. sz. elején” - vásári tragédia zenés akasztással - a világhírű Kajárpéci Vízirevü előadása Színpad: 11 óra: Ördögszekér Kompánia
- Fazekas Mihály: Ludas Matyi 13 óra: Évszázadok Öröksége - a Veszprémi Táncegyüttes és az Ajka Padrakút Táncegylet előadása
- Muzsikál a Barát Zenekar 14 óra: Zsebsün együttes vidám gyerekkoncertje 15 óra: „Járd ki lábam, kutya a Föld, eb az Ég”
- a Veszprémi Táncegyüttes és az Ajka Padrakút Táncegylet előadása 15 óra 30 perc: Koczka Andrea népdalénekes előadása 17 óra: Ugorj táncba! - a Veszprémi Táncegyüttes és az Ajka Padrakút Táncegylet előadása 18 óra: Ferenczi György és a Rackajam, valamint a Csík zenekar közös koncertje

Különterem: 19 óra: Lakoma Napóleon korának ételeiből - Németh Attila királyi főszakács remeklése (A vacsorára jegyek külön vásárolhatóak elővételben, 4.000 Ft/fő áron)

Július 5. vasárnap:

10 órától 18 óráig (egész nap):

Gyermekprogramok: Pékek múltidéző sütési bemutatója és vására, Kézműves mesterek kirakodó vásár, Élőmese játszóház, Íjászat, Falmászás, Kiállítások, Arcfestés, Udvari bolondozás, Bébisátor Programok mindkét napon (10 órától 18 óráig): - Rendkívüli Erőd-túrák 30 percenként, tárlatvezetéssel

- Kazamata- túrák 30 percenként 30 fős csoportokban, tárlatvezetéssel - Hajózás a Dunán 40 fős csoportokban, félórás turnusokban (Jegyek igényelhetők az információs sátornál a parton, felnőtteknek 600 Ft/fő, diák 400Ft/fő)

A szombati és vasárnapi programokra - a vacsora kivételével - a belépőjegyek a következők:

Felnőtt belépő: 1000 Ft/fő, kedvezményezett belépő (diák, pedagógus, nyugdíjas): 700 Ft/fő Családi belépő: 1800 Ft/család

A Magyar Pékek Fejedelmi Rendje:

A Magyar Pékek Fejedelmi Rendje a sütőipar hagyományainak megőrzésére létrejött szakmai szervezet. Az egyesület jelenlegi tagjainak száma 37 fő, vezetője Baltás Lászlóné (rendfő).

Az egyesület feladatai:
- Hagyományos sütőipari termékek kutatása, bemutatása, részvétel a HÍR (Hagyományok, Ízek, Régiók) programban;
- Sütési bemutatók tartás - A Komáromi Monostori Erődben lévő Magyar Kenyérmúzeum támogatása;
- Tárgyak gyűjtése, restaurálása, kiállítások szakmai hátterének biztosítása;
- Csatlakozás a múzeum programjaihoz, bekapcsolódás a péktanulók képzésébe;
– Nyári táborok, vetélkedők, versenyek szervezése, szakmai tanulmányi utak megvalósítása, együttműködés a szakmai szervezetekkel.

Sütőipari Emléktár és Kenyérmúzeum a Monostori Erődben:

A Monostori Erőd építése során elsőként egy 4000 négyzetméteres pékséget hoztak létre, melynek csak a felét rendezték be. A sütőipar története szempontjából ez a létesítmény kiemelkedő jelentőségű, hiszen ez a katonai pékség a polgári kenyérgyáraknál mintegy 100 évvel régebbi és nagyobb is. Kemencéin 1946-ig sütötték az úgynevezett „profundot”, azaz komiszkenyeret, a katonák fő eledelét.

A Monostori Erődöt 2000-ben műemlékké nyilvánították, megkezdődött kulturális-idegenforgalmi hasznosítása. A Magyar Pékek Fejedelmi Rendjének kezdeményezésére 2001-ben a Sütőipari Emléktár anyaga a Monostori Erődbe került. 2002-ben a Magyar Pékek Fejedelmi Rendjének tagjai megkezdték az anyag kiállításához szükséges ipartörténeti feldolgozást, szponzorok gyűjtését és pályázatok beadását.

2003-ban a Pesti Barnabás Élelmiszeripari Szakközépiskola és Gimnázium és a Nagykőrösi Toldi Miklós Élelmiszeripari Szakközépiskola tanulóinak jóvoltából a kiállításra szánt anyag állagvédelme is megtörtént. 2003 szeptemberében megnyílt a Komiszkenyér és az Agrármarketing Centrum támogatásával a HÍR (Hagyományok, Ízek, Régiók sütőipari termékei) kiállítás.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.