Ascher újragondolt rendezése

Mit csináltak Ödön von Horváth-tal?

Átsuhan csupán a gyanú, hogy Ödön von Horváth: Mit csinál a kongresszus? előadását a Katonában Ascher Tamás antedatáltra rendezi. Külsőségekben keresi a 20. századi magányosának stilárisan nehezen fülön csíphető megjelenését.

2007.12.20 18:16MGP

Csöppecskét gyanakodtam csak, amikor Keresztes Tamás némafilmhez fakított arccal, felpergetett ritmusban kereste strici-főfoglalkozású, régen látott bátyját, akit hasonlóan kifehérítetten szendén sunyiskodik el Kocsis Gergely, és viharhozó dúltsággal marxista eszmék túltápláltságától lobogva szekundál föl-s-alá űzötten Hajduk Károly. Csatlakozik hozzájuk a némafilmvilágból Ónodi Eszter, mint Asta Nielsen, a Bánatos utcából. Átsuhan csupán a gyanú, hogy Ödön von Horváth: Mit csinál a kongresszus? előadását a Katonában Ascher Tamás antedatáltra rendezi. Külsőségekben keresi a 20. századi magányosának stilárisan nehezen fülön csíphető megjelenését.

Khell Zsolt préselt falapjai puritán szófukarsággal kerítenek teret a játékhoz, Szakács Györgyi a nem mai, de még nem eléggé múlt idejű viseletek nehéz tervezői kérdését elegánsan átugrotta. Fehér szmokingban jön a játék elején Puskás Péter. Leül a nézők elé. Ez a legmutatósabb szerepe. Ő a zenekari árok. Azután szerelget, kapcsolgat, hallhatóvá téve Márkos Albert szerzeményeit, amik közül legjobban tetszett Ónodi előadásában Friedrich Hollaender: Ich bin von Kopf bis Fuss aus Liebe eingestellt bemondású dala.

A Katona színészei könnyedén működnek. Könnyedén mondják Gáli József kicsikét sem megkopott, színpadra született, szellemes fordítását. Új arc a színpadon Tenki Réka színinövendék. Nemcsak új, de megjegyezhető arc is. Dankó István tenyérbe mászó magabiztossággal sürög szemhéján piercinges pincérként. Diszkrét alvilág. Finoman mintázott al-életek. Alsó középosztály-felsőproletár népség működik élvezetesen.

Idáig élvezetes nézni a katonásokat a gyengéd figyelem és gúny közötti színdarabban. Horváth szigorúan szabatos megfigyelő, gúnyosan látó pontos leíró. A bécsi volksstück dalbetétek nélküli folytatója. Társadalmi preparátumaival nem erőszakoskodik íróilag: hagyja tudományos precizitással kifigyelt középosztályúi alakjait saját logikájuk mentén működni. Könnyed derűvel elbeszélt népszínjátékai rejtelmes módon egyre hosszabb, egyre rémisztőbb árnyékot vetnek. Baljós előérzetek sziszegnek a kedély mögött, mint bujkáló viperák a napsütötte kövek között.

Megtelik hirtelen a színpad. Minél többen jönnek be, annál üresebb a szín. A létszám kiszorítja a levegőt. Légüres térben játszanak tovább. Mondják a szöveget, tesznek-vesznek. Mindhiába: már eleresztett a játék. A prostitúció ellenes kongresszus résztvevői közül Máté Gábor szklerotikus betétje, Tóth Anitának a színészi gúlacsoport mélyéről kihangzik egy szava - főzeléket! -, szerepének teljes mondata: Szabadna kérnem még egy kis főzeléket...? A főzelék egy elnyomott léleknek a legalsó bugyorból fölsíró önérvényesítési kísérlete. A többi szöveg színházi rebarbara. Magyar Éva szegény képzeletű mozdulatait táncolja: Bezerédi, László Géza Attila, Szacsvay, Rezes, Vajdai, Bán, Ujlaki, Hernádi Csaba, meg aki még befér a színre, asztalok tetejére, székre, falra. Kitűnik a színinövendék Gera Marina hason csúszása a büféasztal egyik ínyencsége után. A többiről nincs ismertetendő megjegyzés. Rendezői instrukciót játszanak. Erős osztályharcos kritikával karikírozzák figuráikat. Nem ábrázolnak: véleményeznek. Ascher a kaposvári Mesél a bécsi erdő rendezésében a szelíd társadalmi életkép és a savas szatíra között érzékenyen mesélt.

Horváth bohózatnak nevezett öt képből álló színműve is boldog véggel fejeződik be. Horváth csikart fináléi gúnyosak, obligát happy endek. Megcsúfolják az igazságot, a társadalmi tapasztalatot. Ascher előadásának végén meghasad a szín fenekének Rabitz fala. A megnyílt hasadékból a száraz jég kéjgázként árad. A szereplők hátat fordítanak a nézőtérnek, belemerednek a ködös és átláthatatlan jövőbe.

Ödön von Horváth

MIT CSINÁL A KONGRESSZUS?

fordította: Gáli József

Ferdinand: Keresztes Tamás

Schminke: Hajduk Károly

Luise Gift: Ónodi Eszter

Kisasszony: Tenki Réka e.h.

Alfred: Kocsis Gergely

Pincér, titkár, katona: Dankó István e.h.

Főtitkár: Máté Gábor

Százados: Bezerédi Zoltán

Rendőr, katona, küldött: László Géza Attila e.h.

Védnök: Szacsvay László

Elnöknő: Rezes Judit

Egészségügyi tanácsos: Vajdai Vilmos

Iskolaügyi tanácsos: Bán János

Régimódi küldött: Ujlaki Dénes

Első küldött, női küldött: Tóth Anita

Elegáns küldött: Gera Marina e.h.

Felszolgáló: Hernádi Csaba m.v.

Díszlet: Khell Zsolt m.v.

Jelmez: Szakács Györgyi m.v.

Dramaturg: Fodor Géza

Konzultáns: Kárpáti Péter m.v.

Mozgás: Magyar Éva m.v.

Zene: Márkos Albert m.v.

Fény: Bányai Tamás m.v.

Asszisztens: Tiwald György

Rendező: Ascher Tamás

Bemutató, 2007. december 14.

( Fotók: Bálint F Gyula )

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.