Fergeteges The Bridge album release party!

Extra és különleges! DJ Grandmaster Flash az A38-on!

Történelmi személyiség, alapító atya, iskolateremtő, Rock & Roll Hall of Fame-tag, sorolhatnánk a jelzőket, de a lényeg nagyon egyszerű: Grandmaster Flash először Magyarországon.

2009.04.06 22:30ma.hu

Az oldschool, a newschool és egyáltalán bármilyen hiphop vitathatatlanul legnagyobb, ikonikus alakja új albumának megjelenése alkalmából mutat be egy kétórás szettet az A38 Hajón. Körítésként pedig a műfaj jeles hazai képviselői tisztelegnek a Nagymester előtt, aki egykor, valamikor harminc évvel ezelőtt a világtörténelemben először visszafelé forgatta a lemezjátszó kerekét. 

Alig néhány nappal Ashley Beedle A38-as koncertje után kerül sor egy másik barbadosi származású művész, Joseph Saddler fellépésére, akit a világ csak Grandmaster Flashként ismer. Ezt a nevet először valamikor a hetvenes évek végén kezdték el emlegetni: a lassan alakuló harlemi és bronxi partiszcénában feltűnt egy magas, sovány fiatalember, aki boszorkányos ügyességgel kezelte a lemezjátszót - mi több, egészen másként kezelte azt, mint bárki más. 

Az ifjú Saddler apja fantasztikus lemezgyűjteményén gyakorolva fejlesztette képességeit. Ekkor már nem kisebb úttörőkkel dolgozott együtt, mint Kurtis Blow vagy Lovebug Starski, míg 1978-ban saját együttest alakított. Öt géppuskaszájú rapperrel (többek között Melle Mellel, az első MC-vel, Cowboyjal, a hiphop névadójával vagy Kid Creole-lal) összeállva létrejött a Grandmaster Flash and the Furious Five. 

Grandmaster Flash fáradhatatlanul tolta az alapokat a szövegládák mögött, sőt gyakran előttük, miközben mindenkit elkápráztatott fantasztikus technikájával. Addig elképzelhetetlen trükköket vetett be a lemezjátszókon: a "cutting" (az ütemre váltás), a "phasing" (a lejátszás sebességének megváltoztatása) vagy a "backspinning" (a szkreccselés közvetlen elődje, a lemez kézzel történő visszaforgatása) azóta is a DJ-k bevett eszköztárához tartozik. 

A nagyzenekarral felérő Grandmaster Flash és a kitűnő rapperek hamar felkeltették az alakuló hiphop-műfaj legfontosabb úttörő kiadója, a Sugar Hill Records figyelmét, és a csapat első nagylemeze itt jelent meg.

A Message igazi mérföldkő, nem csak a hiphop, hanem a modern könnyűzene történetében. A címadó dal elindította útján a "politikus rapet", bebizonyítva, hogy a hiphop nem csak felhőtlen partizene, hanem komoly társadalmi mondanivalóval rendelkező műfaj. Az albumot záró hétperces etűd pedig valóságos lemezjátszó-technikai tűzijáték, amelyben Grandmaster Flash Blondie-t, Queent, Sugarhill Ganget, Chicet és egyéb zenéket kavarva bemutatja az új "hangszer" végtelen lehetőségeit. 

A korszakalkotó lemez megjelenése után röviddel a zenekar kettévált. Melle Mel (a Message és a White Lines zeniális rappere) fényes, Grammykkal teletűzdelt pályát futott be, míg Grandmaster Flash fáradhatatlanul tekerte tovább a lemezjátszókat. Utolsó stúdióalbumát 1989-ben jelentette meg, azóta leginkább mixeket készített és partikon DJ-zett.
 
A 90-es évek közepén rövid időre viszatért a rivaldafénybe, amikor a Furious Five újraegyesült és közös turnéra indult Kurtis Blow-val és a Run D.M.C.-vel, illetve Grandmaster Flash Melle Mel társaságában vendégszerepelt a Duran Duran kétes értékű White Lines-feldolgozásán.

Az immár ötven éves mester aztán gondolt egy nagyot, igazán nagyot, és egy monumentális konceptalbummal tért vissza 2009 elején. 

A márciusban megjelenő The Bridge (Concept of a Culture) nagyszabású összefoglalás, igencsak illusztris közreműködői gárdával: a keleti part nagyságai (Busta Rhymes, KRS-One, Big Daddy Kane, Q-Tip) nyúltanak kezet a nyugati part súlyos arcainak (például Snoop Doggnak), de hölgyek is szép számmal szerepelnek a lemezen (mint például Princess Superstar vagy Natacha Atlas). 

Szemérmetlenség lenne azt állítani, hogy a Bridge olyan forradalmi album, mint a Message, de az tény, hogy nagyon okos és remekül összeállított lemez. Egy történelmi hős méltó visszatérése, remek alapokkal, kitűnő szövegekkel és nagyszerű közreműködőkkel: egy sokat látott és tapasztalt ember eddigi pályájának összefoglalása, oldskool és nuskool egymásba fonódása. 

És ami a lényeg: a lemez megjelenéséhez kapcsolódó turnén Grandmaster Flash az A38 Hajót is útbaejti, úgyhogy életünkben először láthatjuk a legendás kezeket, amelyek nélkül még ma is azt hinnénk, hogy a lemezjátszó csak az óramutató járásával megegyező irányba tud forogni. 

Grandmaster Flash kétórás szettjét pedig a hazai nagyságok, DJ Bootsie, MC Busa, az Animal Cannibals, Györemix, Kool Kasko és Ozon fellépései követik és előzik meg, nagyszabású hiphop-ünneppé és tisztelgéssé varázsolva ezt az áprilisi péntek estét.

Becksperience & Deck Attack & A38 present DJ Grandmaster Flash (USA) - The Bridge album release party. 

Support: DJ Bootsie, Animal Cannibals, MC Busa, Kool Kasko, Györemix, Ozon, Suhaid 
2009. április 17., péntek 21h 
Belépő elővételben: 4000 Ft, a fellépés napján: 4500 Ft.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.