A társadalmi problémáktól az örömzenéig!

Filmek és filmesek az IDŐMOZaIK-ban!

Február 19-én, csütörtökön fél nyolcas kezdettel Gyarmathy Lívia legújabb filmjével nyitja a 2009-es évadot a Pécsi Kulturális Központ IDŐMOZaIK DOKUMENTUMfilmklubja.

2009.02.11 17:45ma.hu

A vetítésre a Kossuth-díjas filmrendező is ellátogat, akivel immár második alkalommal találkozhat a Dominikánus Ház közönsége. A Kis halak... nagy halak (2008) és A lépcső (1994) című alkotások megtekintését követő beszélgetést Zalán Vince filmkritikus, egyetemi tanár vezeti. Az IDŐMOZaIK – Pécs város és a régió egyetlen dokumentumfilmklubja – 2006-ban indult útjára. 

Az elmúlt három évben huszonnyolc filmet láthatott a közönség, és a magyar filmművészet kiemelkedő alakjaival találkozhatott, köztük Sára Sándorral, Elbert Mártával, Gulyás Jánossal, Andor Tamással, Kisfaludy Andrással, Dárday Istvánnal és Szalai Györgyivel. 

A vetítéseket követő beszélgetéseknek a neves filmeseken kívül olyan vendégei is voltak, mint Ilona Keserü Ilona és Bencsik István pécsi képzőművészek, vagy Bárdos Deák Ágnes, a Kontroll Csoport zenekar énekesnője. 

A rendezvényről készített már műsort a Magyar Televízió, és a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesületének támogatásával zajló szakmai munkát – amely magában foglalja a Pécsi Tudományegyetem és újabban a Szókratész Képzési Centrum kurzusaival történő együttműködést is – kiegészíti az IDŐMOZaIK-ban zajló beszélgetések megjelentetése a Filmkultúrában, az Írószövetség Magyar Naplójában, az Echo-ban és a Civil Korzó hasábjain.

Az idei első félév programjában igazi különlegességnek számítanak a magyar dokumentumfilmes világ legújabb alkotásai, amelyek a 2009-es Magyar Filmszemle versenyprogramját követően, Budapest után elsőként a pécsi IDŐMOZaIK-ban kerülhetnek bemutatásra. Gyarmathy Lívia filmjén kívül ezek közé tartozik a Balázs Béla-díjas Kisfaludy András Az Ormánság senkié se (2008) című alkotása is, amely az egykor „kincses Ormánságként” emlegetett, ám most az elszegényedéssel küszködő baranyai tájegység nehéz mindennapjaiba enged bepillantást. A filmben sokak között megszólal Szatyor Győző szobrászművész, Bogdása falu tiszteletbeli polgármestere is. 

Fontos új film a hajdanában Pécsről indult Litauszki János rendező Nővérek várólistán (2008) című darabja is, amely a Kazincbarcikai Városi Kórház privatizációjának eseményein keresztül, a viharos indulatokat gerjesztő egészségügyi reform gyászos következményeit mutatja be. A Falfúró (1985), a Bolse Vita (1996) és a Chico (2000) című filmekkel forgatókönyvíróként és rendezőként is egyaránt komoly játékfilmes életművet is magáénak mondható Fekete Ibolya ebben a félévben Csángók (2008) című dokumentumfilmjét hozza el Pécsre. 

A film minden romantikától mentesen ismertet meg a népcsoport mai helyzetével és latolgatja a megmaradás esélyeit. Almási Tamásnak, a nemzetközi filmes világ egyik legismertebb hazai dokumentumfilm-rendezőjének Az út vége (2002) című alkotása, ugyancsak aktuális kérdésekkel, a munkanélküliség kilátástalanságával és az újrakezdés esélyével foglalkozik.
 
A mai magyar társadalom legmélyebb problémáit bemutató filmek között eleven színfoltnak ígérkezik a 10. Ibero-Amerikai Hét és az IDŐMOZaIK összefogásával bemutatásra kerülő Santostól Sántosig című „dokumentum-roadmovie”, amely a földkerekség egyik legnépesebb kikötővárosából származó santos-i Essência Brasileira „bossa nova” kvartett örömzenei élményekkel fűszerezett utazását mutatja be Pécstől Sántosig – Besencén, Gilvánfán, Versenden, Mánfán és Alsószentmártonon keresztül.

A 2009-es programot tekintve fontos kiemelni a pécsi tematikájú filmeket is. Az MTV körzeti stúdiójának archívumában kutakodva került elő a Metamorfózis és az Újjászülető belváros című alkotás, amit építészekkel, várostervezőkkel vitathat meg a közönség, különös tekintettel a megint átalakuló pécsi városközpontra. 

A sorozat Pécs irodalmi életét dokumentáló alkotásokkal zárul, amelyeket neves pécsi irodalmárok társaságában tekinthetünk meg. A filmklubban zajló beszélgetéseket Zalán Vince filmkritikus és egyetemi tanár, Gerner András újságíró, a Pécs 2010 – Európa Kulturális Fővárosa program sajtófőnöke és Fenyvesi Kristóf, a Pécsi Kulturális Központ munkatársa vezetik. 

A filmklub rendezvényein résztvevő diákok beszámolói közül a legjobbakkal a Civil Korzó olvasói is megismerkedhetnek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.