Farsangi vigadalom és felvonulás lesz!

Busók Budapesten! Cél a főváros farsangi hangulatának megteremtése!

A busók budapesti vendégül látásának célja elsősorban a főváros farsangi hangulatának megteremtése a messze földön híres és ismert mohácsi busók látványos, figyelemfelkeltő, az egész környék megmozdulását elérő szokása által.

2009.02.03 18:40ma.hu

Egyrészt a sokácok által megőrzött szokást kívánjuk bemutatni, másrészt a budapestiek közös ünneplését, mulatását kívánjuk elérni farsang idején. A mohácsi busójárás a legismertebb alakoskodó népszokásunk, eredete a Mohácson letelepedő sokácokhoz (a katolikus horvátok egy kisebb csoportja) kapcsolódik, és egészen a török időkbe, a 18. század elejéig vezethető vissza. 

A mohácsi busójárás sokác jellegét soha nem vesztette el, jóllehet, olyan hatások érték és érik ma is, melyek következtében folyamatos átalakuláson megy keresztül. A kezdetben télűző rítus, mára a város turisztikai látványossága lett, ugyanakkor egy nemzeti kisebbség identitásának megőrzését jelentő hagyomány továbbélésének követendő példája is. 

Mohács vezetősége már az 1920-as években megfogalmazta, hogy a busójárás olyan látványosság lehet, mely vonzza a vendégeket, növeli az idegenforgalmat, bevételt jelent a városnak, tehát nem elsorvasztani kell, hanem vonzóbbá kell tenni. 

Az esemény komolyságára jellemző, hogy általában 500-600 fő öltözik busónak, akik aztán kisebb csoportokba szerveződve járják a sokác negyed házait, és különböző termékenységvarázsló, betegséget vagy gonoszt űző cselekvéseket végeznek. 

A maszkok mögé, egy másik világba rejtőzve, maguk mögött hagyva a mindennapok világát, az ünnepelni akarás szándékával lépnek be és ki egy sajátos, a hétköznapoktól eltérő társadalmi-kulturális térszínbe.
 
Időpont: 2009. február 13. (péntek) 

Program: 

14. 00 - 17. 00 Busók Budapesten- Farsangi vigadalom és felvonulás a Váci utca déli részéről indulva a Ráday utcán keresztül 
18. 30- A busók szokásait bemutató”A maszk mögött” című kiállítás megnyitó a gyűjtő; Minorics Tünde etnográfus előadásával a Fonó Budai Zeneházban 
19. 00- Sokác tánctanítás, aki tanít Darazsácz István és a Zora Táncegyüttes táncosai 
20. 00- Zora Táncegyüttes szokásbemutató táncos műsora 
21. 00- Sokác táncház, kísér az Orasje zenekar Mohácsról 

„A maszk mögött” kiállítás: Minorics Tünde etnográfus által készített fotók a mohácsi busók életképeit jelenítik meg a látogatók előtt.
 
Kutatása értelmezi és magyarázza a busók motivációját arra vonatkozóan értelmezi, hogy a mindennapok világát maguk mögött hagyva maszkot öltenek… 

A kiállítás megtekinthető 2009. február 13-19. között a Fonó Budai Zeneházban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.