A Maros Művészegyüttes adventi műsora!
Advent az udvarhely székiekkel- "Regősök"
A téli ünnepkör gazdag és változatos szokásai ihlették az együttes műsorát. Az udvarhelyszéki népi rítusok legjellegzetesebbje, a regölés szertartása képezi a produkció dramaturgiai gerincét, mely mellé más vidékekről ismert adventi, karácsonyi, vízkereszti szokások társulnak.
2008.11.26 20:00ma.huA műsor a téli ünnepkör népi szokáshagyományaiból merítve, a kénosi (udvarhelyszéki), a somogyi-zalai regölés szövegeit idézve és a különböző vidékek táncait felhasználva szabadon dolgozza fel az egyes elemeket, egységbe kovácsolva ezek elementáris erejét és fennkölt üzenetét: az ember megtisztulásának, újjáteremtődésének, újjászületésének, a kozmikus rendbe való visszatérésének szükségességét.
Az ilyenkor szokásos alakoskodás és maszkurázás humoros- misztikus világának hangulata foglalja egybe a sóvidéki, felcsíki, gyímesi és udvarhelyszéki táncokat, énekeket. A Regősök című műsor a téli ünnepkör egyes mozzanatait dolgozza fel, oly módon, hogy ezek mélyebb értelmezését-olvasatát, rejtett jelentéseit, eredendő szakrális tartalmait bontja ki, hozza felszínre. A téli napfordulóhoz kapcsolódó rituális cselekedetek, táncok, archaikus népi énekek, apokrif szentes imádságok és pogánykori szövegtöredékek képezik a műsor fő ihlető forrását.
Ezek mellett a vadászat – mint ősi ösztön- és életszükséglet, melyet a regösénekek is említenek – témája egészíti ki a képet, amely az ember, legrégibb időktől keresett, katarzisra való törekvését fejezik ki. Az ősi mítoszok hangulatát: a teremtést, a várakozást, a beavatást, a megváltást, a rájuk rímelő rítusok eszközeivel lehet újrateremteni, a szakrális énekekkel, szövegekkel, a legarchaikusabb hangszerek – dob, doromb, csörgők, gardony – használatával, illetve rituális táncokkal: gyimesi és moldvai körtáncokkal, állatutánzó vagy állatmaszkos táncokkal.
Az Udvarhely Táncműhely 1998 őszén jött létre önkormányzati kezdeményezésre a Művelődési Ház keretein belül. Kezdetben a tánckar zömét a székelykeresztúri Pipacsok Néptáncegyüttes tagjai alkották, kiegészülve udvarhelyi néptáncosokkal. 2005 januárjától önálló intézményként működik az Udvarhely Táncműhely. Repertoárjuk udvarhelyszéki, sóvidéki, mezőségi, kalotaszegi, széki, gyimesi, szász-csávási, sárközi, méhkeréki, argeşi táncokból (magyar és román) áll.
A különálló infrastruktúra kiépítése mellett feladatul tűzték ki új táncjátékok bemutatását és rendszeres táncházak szervezését.
2008. december 7-én (vasárnap) 19 órakor a Budai Vígadóban (Hagyományok Háza) I. Corvin tér 8.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06