Programajánló
A hetedik égig - Színházi nevelési előadás az identitásváltásról
Az identitásváltás, a szülőtől való elszakadás és a hazatalálás témakörét járja körül a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ és a Bohócok a Láthatáron Csoport A hetedik égig című színházi nevelési előadása.
2016.05.23 05:30MTIA 13-15 éveseknek szóló komplex színházi nevelési előadást Holdosi József Cigánymózes című kisregénye ihlette. A roma származású író legtöbb műve arról szól, hogy ő miként próbált másképp élni, mint ahogyan felnőtt. A Cigánymózes alapdilemmája is ez, ebből az alaphelyzetből kiindulva improvizáltak a színészekkel, és így készült el az előadás szövegkönyve - mondta el Hajós Zsuzsa, a darab rendezője és írója az MTI-nek.
Az előadás az otthonról való elszakadás, a determinációktól való megszabadulás témakörével foglalkozik. Hajós Zsuzsa kiemelte: azt szeretnék megmutatni, hogy ugyanazokkal a problémákkal küzd a cigánysoron élő és a középrétegből származó kamasz is, így az azonosságérzés markánsabban megjelenik. Ezért nem derül ki a darab elején, hanem csak a történet előrehaladtával az, hogy a főszereplő, Bibi cigánylány.
A színházi nevelési előadás azt jelenti, hogy a dramaturgiában figyelembe veszik a gyerekek részvételét: tehát úgy építik fel a folyamatot, hogy a diákok válaszai, gondolatai beépüljenek a történetbe, valamint igyekeznek minél több kapcsolódást találni az eseménysorozat és a résztvevők között - fogalmazott a rendező.
Az alapszituáció szerint a főszereplő 29 éves nő kilenc éve nem látta az édesanyját, de ez csak akkor tudatosul benne, amikor azt hallja 5 éves kislányától, hogy neki nincs nagymamája.
A foglalkozáson a gyerekek reakciói, válaszai alapján azt próbálják megfejteni, hogy ez hogyan és miért történt, majd megoldásokat keresnek arra, hogy haza lehet-e menni meglátogatni az édesanyát vagy sem. Hajós Zsuzsa szerint változó, hogy ki hány éves korában jut el arra a szintre, hogy a szüleitől való elszakadáson járjon az agya. De bármi is a téma, minden előadás más és más, függ az osztályoktól és a gyerekektől - fűzte hozzá.
Az előadásban Bibit Manyasz Erika, az anyát Feuer Yvette színész-drámatanár alakítja, dramaturg Sára Eszter.
A társulat előadásai a közép- és általános iskolai osztályoknak ingyenesek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06