Egyszerű trükk, de kétszer kell vele dolgozni
Hogyan készítsünk lélegzetelállító tájfotót?
A csillagos ég szinte minden tájképnek érdekes hátteret tud adni, ám van egy bökkenő: éjszaka túl kevés a fény ahhoz, hogy az előtér kellően megvilágított legyen, és így jól látszódjon a fényképen. Van azonban megoldás.
2015.01.03 17:00ma.hu
A tájfotózás szerelmesei számos trükköt ismernek, hiszen egy-egy tájkép elkészítéséhez közel sem elegendő a megfelelő helyszín felismerése és egy kattintás. Vegyük például a fenti képet. Ez a Paria Canyon-Vermilion Cliffs vadonban készült, a Hullám formációt kapta lencsevégre a fotós, Max Seigal. Az erózió munkájának vörösesbarna nyomát kiemeli a csillagfényes táj, de van egy "kis" probléma: nappal nem látszanak a csillagok, éjszaka pedig a kanyon.
Mit lehet ilyenkor tenni? Ha eléggé elszántak vagyunk, és rá tudjuk szánni az időt, akkor a megoldás egyszerű: kétszer kell lefényképezni a tájat. Egyszer nappal, megfelelő fényviszonyoknál, aztán éjszaka, magas fényérzékenység (ISO) és nagy rekesznyílás mellett. Előbbi esetben magát a tájat fogjuk jól láthatóan rögzíteni, utóbbinál pedig a helyszín feletti csillagos eget.
Ezt követően már nincs más teendő, mint előállítani az úgynevezett kompozit képet: a fent ismertetett módon rögzített fotókból a szükséges elemek kivágásával létrehozni a végső beállítást.
A vadonban
A Paria Canyon-Vermilion Cliffs vadon 455 km² területű vadon Arizona északi és Utah déli részén, az Amerikai Egyesült Államokban. A terület fennsíkokból, meredek szakadékokból és mély kanyonokból áll. A területen folyik át a Paria folyó, mielőtt az arizonai Lee-révnél betorkollna a Colorado folyóba.
Ezt a területet az Egyesült Államok Kongresszusa jelölte ki 1984-ben vadonnak, és nagyrészt a Vermilion Cliffs National Monument (Vermilion Cliffs Nemzeti Emlékhely) része lett, mely 2000-ben Bill Clinton elnök rendelete alapján jött létre.
Sziklarajzok és egyéb maradványok alapján i.sz. 200 és i.sz. 200 között Pueblo indiánok lakták a területet. Vadásztak, gabonaféléket és babot termeltek a kanyon alsó végében. Később a paitue indiánok foglalták el a területet. Mivel semmilyen stabil település nyomaira nem bukkantak, feltételezik, hogy a területet átutazó útvonalnak használták. Az első európaiak 1776-ban jelentek meg a Paria folyó torkolatánál. A 19. században törvényen kívüliek búvóhelye volt, valamint arany és más ásványi kincsek után kutatók területe. (forrás: Wikipedia)
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06