Holokauszt-emlékév
Kiállítás a magyar sportélet áldozatairól
"A kiállítás a holokauszt-emlékév keretében azokról a sportemberekről kíván megemlékezni, akik életét elvette vagy összetörte ez a soha el nem feledhető korszak".
2014.12.09 15:40MTIA magyar sportélet áldozatai a Holokausztban címmel kiállítás nyílt a Városligeti Műjégpályán.
Amint azt Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója a tárlat katalógusának bevezetőjében megfogalmazta, "a kiállítás a holokauszt-emlékév keretében azokról a sportemberekről kíván megemlékezni, akik életét elvette vagy összetörte ez a soha el nem feledhető korszak".
Mint emlékeztetett rá a sportban megszámlálhatatlan sikert értek el a zsidó származású versenyzők, sportszakemberek és mecénásaik, köztük Hajós Alfréd úszó, az első magyar olimpiai bajnok, Kronberger Lili műkorcsolyázó, az első magyar világbajnok, vagy Keleti Ágnes tornász, a világ legeredményesebb zsidó származású olimpiai sportolónője.
A Budapest Sportszolgáltató Központ - a fővárosi önkormányzat intézménye -, valamint a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum gondozásában megvalósult tárlattal a sok áldozat közül elsősorban a legeredményesebbekre - köztük a labdarúgó Braun Józsefre, a vívó Kabos Endrére és Petschauer Attilára, valamint a sakkozó Steiner Endrére - kívánják ráirányítani a figyelmet.
"Azokra a kiváló emberekre, akik a magyar nemzeti lobogó alatt küzdve állhattak magyarként a dobogó tetején. Azokra, akik közül sokan a többségi nemzettel való azonosulási szándék nyomán még őseik vallását is felcserélték. Erőfeszítéseik, küzdelmeik mégis hiábavalónak bizonyultak, a hálátlan hatalom semmire és senkire sem volt tekintettel" - olvasható a bevezetőben.
A Városligeti Műjégpálya dísztermében tartott keddi megnyitón Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes és Deutsch Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, az MTK elnöke mondott beszédet, s a tárlatot Szabó Lajos nyitotta meg.
A kiállítás tíz darabból álló installáción jeleníti meg a második világháborút közvetlenül megelőző, a világháború alatti, valamint az azt követő időszak sportvilágának képeit, illetve ismerteti tárgyilagosan a korszakot, valamint a legnevesebb áldozatok életútját. A mobil installációkat ezt követően a Műjégpálya Csatolójában helyezik el.
A tablók mellett a többi áldozat és túlélő életútja az infópultban elhelyezett adatbázisból érhető el. A kiállítást vetített digitális képanyag egészíti ki.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06