Boldog Születésnapot!
A 100 éves Patay Pál régészt köszöntötték a Nemzeti Múzeumban
Patay Pál régészt köszöntötték 100. születésnapján hétfőn a Magyar Nemzeti Múzeumban (MNM), ahol a tudós életművét bemutató kiállítás is nyílt.
2014.12.09 02:30MTIPatay Pált kollégái, barátai, ismerősei és családja köszöntötte a születésnapi rendezvényen. Cseri Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) kultúráért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében kiemelte: a szakmának szüksége van olyan emberekre, akiket követni lehet, akik példát adnak, hogy egy életművet hogyan kell felépíteni.
Hozzáfűzte: Patay Pál jeleket, nyomokat tett le, amelyek életútjának stációi is egyben. Csorba László, az MNM főigazgatója arról szólt, hogy a több mint 200 éves intézmény történetében nem történt még olyan, hogy 100 esztendős munkatársukat köszönthették volna. "Az alkalom a különleges életútnak, életműnek is szól" - hangsúlyozta.
Mint mondta, egy ilyen eseményt részben a kivételes emberi teljesítmény hozza létre, részben pedig azok a különös és furcsa véletlenek, amelyek az emberi életet és sorsot körbeszövik.
A 100 esztendős tudós az ünnepségen azt hangsúlyozta, hogy "a 100 év nem érdem, hanem kegyelem." Visszaemlékezésében elmondta: "amikor megszülettem, még Ferenc József volt a király, aztán jött az első világháború, az 1919. évi forradalom, a második világháború, építettük a szocializmust, jött az 1956-os forradalom, a gulyáskommunizmus, a rendszerváltás és még további 25 év."
A huszadik század sok ember életében idézett elő változást, mint mondta, az övében is: "voltam jómódú földbirtokos, megtűrt osztályidegen, tartalékos királyi magyar tüzérhadnagy, a szovjet hadsereg hadifoglya, tartottam előadásokat tudományos konferenciákon külföldön, és jártam idehaza ideológiai kongresszusokra."
Kiemelte: "a 100 év arra késztet, hogy elgondolkozzam, hogyan is jutottam ide." Mint mondta, nem készült régésznek, az élet hozta, hogy azzá vált, vagy talán a gének vitték erre a hivatásra. "Amikor 1929-ben szembe kerültem egy földből kiásott bronzkori urnával, az élmény nem hagyott nyugodni, és a kedvező körülmények vittek oda, hogy most itt ülhetek."
A tudóst mások mellett Raczky Pál egyetemi tanár az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Régészettudományi Intézet képviseletében, Benkő Elek, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet igazgatója és Sántha Péterné, Józsefváros alpolgármestere is köszöntötte.
A Patay 100 - A magyar régészet élő történelme című, 2015. február 15-ig látogatható kiállítás az őskőkor korai szakaszától az őskor változatos periódusain keresztül a történeti korokig mutatja be az életművet leletek, fotók és dokumentumok segítségével.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06