Tabu a Trafóban
50 mélyinterjú férfiakkal - táncban elbeszélve
Szexualitást és tabutémákat boncolgató előadás érkezik a Trafó Kortárs Művészetek Házába: a brit DV8 fizikai színházi társulat legújabb, John című produkcióját október 1. és 3. között nézhetik meg az érdeklődők.
2014.09.30 07:35MTI
A társulat eredetileg pszichológiát tanult alapítója és művészeti vezetője, Lloyd Newson minden darabjában megalkuvás nélkül emeli színpadra a tabutémákat, kimozdítva a nézőket komfortzónájukból. Ezúttal ötven férfival készített mélyinterjút az életükről, szexről, szerelemről és egyéni küzdelmeikről - olvasható a Trafó által az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Ezekből a történetekből kerekedett ki az augusztus elején Ausztriában debütált John című produkció, amelyben a főszereplő különböző életszakaszaiba nyerhet betekintést a közönség: a rossz családi háttértől, a drogparadicsomon át a beteljesületlen szerelemig. Átlagos, hétköznapi történet bontakozik ki a színpadon, ami legalább annyira szól az életben maradás esélyeiről, mint a társadalmi környezetről. A produkció átjárás a dokumentumszínház, a fizikai színház és a tánc között.
A társulat sosem használ egyszerű színházi eszközöket, ám darabjaikból mégis természetesség sugárzik, ami a feldolgozott témákban való elmélyülésből adódik. A John című darabnak a hol szállodává, hol börtönné változó forgószínpad, valamint a hihetetlen fizikai és szellemi teljesítményt nyújtó szereplők a legmeghatározóbb elemei. Az előadást angol nyelven, magyar felirattal láthatja a Trafó közönsége.
A bő negyedévszázados múltra visszatekintő DV8 a világ vezető fizikai színházi társulatai közé tartozik. Az ausztrál származású Lloyd Newson érdeklődésének középpontjában már az 1980-as és 1990-es években is olyan társadalmi kérdések álltak, mint a szexualitás, és ezen belül is a férfiasság - a maszkulin férfiideál - és a szexuálpolitika problematikája.
Newson pszichológiai tanulmányokat végzett, majd ösztöndíjjal tanult a London Contemporary Dance Schoolban. Darabjait minden esetben meghatározza pszichoanalitikus látásmódja: hétköznapi történetekből építkezve láttat társadalmi jelenségeket és folyamatokat.
A többszörös díjnyertes társulat számára a film is otthonos terep: táncfilmjeik olyan kérdésekre koncentrálnak, mint a homoszexualitás, a vallás és az antidepresszánsokkal elért boldogság. A DV8 korábban a Just for Show és a Can We Talk About This? című produkcióit hozta el a Trafóba.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06