És így halt meg végleg a kreativitás
Matematikai modell jelzi előre a filmsikereket
Különleges matematikai modellt dolgozott ki a Közép-európai Egyetem (CEU) hálózattudományi professzoraként dolgozó Kertész János és kutatócsapata: a modell segítségével előre - akár egy hónappal a megjelenés előtt - megjósolható, hogy egy mozifilm kasszasiker lesz-e, vagy sem.
2013.08.22 17:20MTI
A modell a 2009 és 2010 során megjelent amerikai filmekről készített Wikipédia-szócikkek forgalmának elemzésére épült. A kutatók összesen 312 filmet vontak górcső alá, figyelembe véve a szócikkek látogatottságát, a tartalomhoz hozzájáruló szerkesztők és a szerkesztések számát és az oldalra látogató internetes felhasználók diverzitását.
A Közép-európai Egyetem (CEU), az Oxfordi Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóinak eredményeit a PLoS ONE című folyóiratban közölték. "Elsőként demonstráltuk, hogy a Wikipédia-szerkesztési statisztikák újabb eszközül szolgálnak a közösségi események előrejelzésére" - húzta alá Kertész János.
A modellt visszamenőleg alkalmazták a kutatók, nyomon követve az egyes filmekkel kapcsolatos Wikipédia-szócikkeken zajló forgalmat és összevetve azt a mozi megjelenését követő első hétvége bevételeivel. A matematikai modell által "megjósolt" nyitóhétvégi bevételek nagyfokú egyezést mutattak a valódi adatokkal.
A modellt egyelőre nem alkalmazták olyan filmekre, amelyek még nem jelentek meg - olvasható a Közép-európai Egyetem kommunikációs részlege által az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06