Afganisztánban
A rézbányászat áldozata lesz egy ókori buddhista település
Versenyt futnak az idővel külföldi és afgán régészek a Kabultól ötven kilométerre délre található Mesz Ajnakban egy 4. századból származó buddhista település feltárásán, mivel egy kínai vállalkozás hamarosan rézbányászatba kezd a térségben, eltörölve a föld színéről a páratlan történelmi, kulturális emléket.
2012.11.24 19:54MTIAz MMC kínai vállalkozás 2007-ben harminc évre nyert engedélyt a terület használatára, ahol a föld mélyében feltehetőleg 11,5 millió tonna fém nyugszik. Szakértők szerint a térség a világ második legnagyobb rézlelőhelye. A szerződés megkötésének előfeltétele volt a régészeti ásatások finanszírozása, a negyedik században ugyanis buddhista vallási közösség telepedett le itt - már akkor is azért, hogy a rézbányászatból profitáljon.
A régészek az 1960-as években bukkantak a történelmi emlékre, azóta, de különösen az utóbbi öt években több mint ezer szobrot, házakat és kolostorokat tártak fel. Ötven régész és 550 munkás vesz részt a feltárásokban, akiket az afganisztáni francia régészeti misszió (DAFA) felügyel. A kínai bányászati vállalkozás 23,5 millió eurót (6,6 milliárd forint) fektetett az ásatásokba - mondta Philippe Marquis, A DAFA igazgatója, aki az ókori Selyemút egyik jelentős pontjának nevezte a térséget.
Mesz Ajnakban négy négyzetkilométernyi területen több kisebb falu található. Mindenütt lakóházak, Buddha-szobrok, kolostorok és más épületek kerültek felszínre, amelyek falai jó állapotban maradtak fenn. A munkálatokat 2013 végéig be kell fejezni. Akkor a negyedik századi települést számítógépes animáció segítségével "támasztják fel", miközben maguk az emlékek a bányászat megkezdése után semmivé válnak. "Sokkal jelentősebb mint Pompeji, kiterjedése még annál is nagyobb" - magyarázta a feltárások jelentőségét Roberta Marziani olasz régész.
"Megteszünk mindent, hogy megmentsük a múlt emlékeit, de fejlesztenünk kell az ország gazdaságát is. Nincs más választásunk" - hangoztatta Moszadek Csalili afgán kulturális miniszter-helyettes. A bányászati projektmenedzser számításai szerint a rézkitermelés évente átlagos 250-275 millió eurós bevételt hoz majd az afgán államnak. Ehhez járul még hozzá több mint 780 millió euró közvetett bevétel, amely a bánya által teremtett 2-3 ezer munkahelyből és az ebből közvetve profitáló 20-25 ezer embertől származik.
Nem várt szerencse egy ilyen lehetőség egy kivérzett ország számára, amely több mint harminc éve háborúk és zavargások színtere, és csak nyersanyagforrásainak kiaknázása segítheti a gazdasági illetve politikai változás elérésében. Egy amerikai tanulmány a közelmúltban az Afganisztán földjében rejtőző ásványi kincsek értékét 750 milliárd euróra becsülte.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06