A fővárosi Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen

A száz éve született Tátrai Vilmos hegedűművészre emlékeztek

Születésének 100. évfordulóján emlékeztek meg vasárnap Tátrai Vilmos hegedűművészről, zenepedagógusról a fővárosi Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, amelynek évtizedekig tanára volt.

2012.10.07 15:43MTI

Batta András, az egyetem rektora azt mondta: Tátrai Vilmos a 20. század második felének magyar előadó-művészetében egy kitörölhetetlen, meghatározó alak, aki ugyanúgy hatott az őt körülvevőkre személyiségével, emberségével, mint a művészetével. Egy olyan generáció tagja volt, amely megszólította a közönséget, a tanítványokkal, kollégákkal pedig nyitott, befogadó volt, mindenkit behúzott a maga kulturális szférájába - hangsúlyozta a rektor.

Kiemelte: a Kossuth-díjas hegedűművész a legérzékenyebb ember volt, akit ismert, de pontosan ez az érzékenysége tette "látóvá": így tudta megragadni az apró emberi gesztusokat, a hangulatokat. Egészen különleges érzéke volt a zenei karakterekhez: "ahogy ő egy Haydn-menüettet elkezdett, ahogyan egy Mozart lassú tételnek megteremtette a hangulatát, az páratlan volt" - fogalmazott Batta András.

A világhírű Tátrai-vonósnégyes és a Magyar Kamarazenekar alapítójáról mint a kulturális élet szervezőjéről is elismeréssel szólt Batta András. Mint mondta, szimbolikus gesztus volt tőle, hogy bár a háború még be sem fejeződött, ő már a romokat takarította el a rádió és a városháza épületéből. Szavai szerint "olyan módon a zsigereiben volt a hazája, hogy meg sem fordult a fejében, hogy ne ebben a hazában tevékenykedjen, még akkor is, ha ez nem mindig volt olyan könnyű". Mint mondta, Tátrai Vilmos a Magyar Kamarazenekar megalapításával nemcsak egy addig ismeretlen zenekari formát honosított meg Magyarországon, de a repertoár összeválogatásával is jelentős hatást gyakorolt a magyar zenei életre.

A zeneművészeti egyetem rektora azzal zárta szavait: Tátrai Vilmos esetében - akinek nevéhez mintegy kétszáz hanglemezfelvétel, hatvannál több magyar mű ősbemutatója, számos külföldi zenedarab első előadása, valamint kottapublikációk és tanulmányok közzététele fűződik - egy olyan életműről van szó, amelyet mindenképpen érdemes lenne széles körben hozzáférhetővé tenni.

Az ünnepségen Baráti Kristóf hegedült, aki vasárnap este a Deák téri evangélikus templomban is fellép egy másik Tátrai Vilmos-emlékkoncerten többek között Szenthelyi Miklós, Németh Judit és a Lutheránia Ének és Zenekara társaságában.

Az egyetemen tartott ünnepség egyúttal A színpadon és a színpadon túl című emlékkiállítás megnyitója is volt. Az ünnepség előtt a Tátrai Vilmos Emlékalapítvány, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság, valamint a Zeneakadémia közös szervezésében a művész Raoul Wallenberg utcai emléktáblájánál tartottak megemlékezést Szenthelyi Miklós hegedűművész és Weszelovszky Zoltán, a kegyeleti bizottság tagjának közreműködésével.


Az 1912. október 7-én született és 1999. február 2-án elhunyt Tátrai Vilmos a második világháború után alapító tagja, majd koncertmestere volt a Rádiózenekarnak. 1946-tól több mint három évtizeden át az Állami Hangversenyzenekar koncertmestere volt; a zenekar tagjaiból hozta létre szintén 1946-ban a világhírű Tátrai-vonósnégyest, majd 1957-ben a Magyar Kamarazenekart. A magyar zene legendás alakja, generációk mestere 1965-től 1998-ig tanított a zeneművészeti főiskolán.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.