"Kincsek Somogy földjéből"
Régészeti kiállítás nyílt Kaposváron
Kincsek Somogy földjéből címmel állandó régészeti kiállítás nyílt csütörtökön Kaposváron, a Somogy Megyei Múzeumban.
2012.09.20 22:29MTIA tárlat a csiszolt kőkorszaktól kezdve a középkorig mutatja be a megye legjelentősebb régészeti leleteit. Ábrahám Levente, a múzeum igazgatója felidézte: az elmúlt tíz évben hatalmas infrastrukturális beruházások történtek Somogy megyében, köztük az M7-es autópálya építése, amelyet megelőzött egy régészeti feltárás, ennek eredményeként a múzeum anyaga megtízszereződött.
Vándor László, a Vidéki Múzeumok Szövetségének tiszteletbeli elnöke - aki a Zala Megyei Múzeum igazgatójaként maga is részt vett több somogyi régészeti feltárásban - beszédében úgy fogalmazott: az előzmények ismeretében őszintén örül annak, hogy a múzeumnak lehetősége nyílott egy új állandó kiállítás megnyitására, "hiszen ez az időszak, ami mögöttünk van, nem igazán kedvezett a magyar múzeumügynek, különösen nem a vidéki múzeumoknak".
A somogyi régészek az M7-es autópálya építésénél, a Kaposvárt elkerülő út térségben Magyarország kiemelkedő fontosságú régészeti lelőhelyeit tárták fel - mondta Vándor László. A kincsekből, különös, egyedi tárgyakból mutat be gazdag anyagot a kiállítás, amelynek kiemelkedő leletei közé tartozik az ötödik századból való hun áldozati üst. Megtalálásának körülményeit, tisztításának fázisait nagyméretű posztereken, a leletről készült másolat öntését pedig egy kisfilmmel mutatják be.
Ugyancsak kuriózumnak számít az az 5-6 ezer éves, feltehetően különböző szertartásokon viselt, késő rézkori agyagmaszk, amelyet Balatonőszödön találtak a régészek, és amely az Európában fellelt egyetlen ilyen leletként régészeti szenzációnak számított. Látható egy mécses, amelynek különlegessége, hogy míg a római és középkori leletek között ez a használati tárgy "tucatleletnek" számít, addig az őskorból kevés ilyet ismerünk.
Szintén őskoriak azok a kacsa alakú, kis mészbetétes kerámia edények, amelyeket a halottak mellé helyeztek el. Említést érdemelnek az avar korból származó aranyozott és arany dísztárgyak, a bronzkori, valószínűleg beolvasztásra gyűjtött törött leletek, amelyek egy részét a régészek által megtalált állapotban, zöld patinával borítottan állították ki, a legszebbek pedig már a restaurátorok által megtisztítottan kerültek bemutatásra. Szerepelnek a tárlaton a római korból származó, nehezen előállítható üvegtárgyak, a középkorból két lelet, egy szakállas ágyú (nevezték szakállas puskának is), és mívesen kidolgozott, nagyméretű ezüst tallérok. A kiállítás létrehozását az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:22 Szabotázsakció - Németországban letartóztattak három orosz ügynököt
- 14:00 Tulajdonstop helyett új jogköröket kaptak az önkormányzatok
- 12:36 Európa Tanács: szűkül a nők jogait védelmezők mozgástere
- 10:34 Gyorssegélyt szavazott meg a Hargita megyei önkormányzat a parajdi sóbánya megmentése érdekében
- 8:29 Csaknem négy évtizedet töltött börtönben téves ítélet alapján egy brit férfi
- 6:40 Országjárásra indul Magyar Péter a békéért és a nemzeti összetartozásért
- 22:37 Ismét tüntetés volt a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Budapesten
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06