L. Simon László pozíciói
A kulturális bizottság támogatta az NKA-törvény módosítását
Támogatta az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága hétfőn a Nemzeti Kulturális Alapról (NKA) szóló törvény módosítását, amelynek értelmében létrehozzák a szervezeten belül az alelnöki pozíciót.
2012.06.18 14:20MTIAz intézkedés azért vált szükségessé, mert az NKA eddigi elnöke, L. Simon László hétfőtől az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) kultúráért felelős államtitkára. Az NKA elnöki tisztét 2011 őszétől látta el, a jövőben pedig a törvénymódosítással létrehozandó alelnöki pozícióban fogja irányítani a szervezetet.
Az NKA törvény módosításáról szólva az azt benyújtó L. Simon László emlékeztetett, hogy a javaslat összefügg a minisztérium átalakításával és részben személyével is, mégsem "Lex L. Simonról" van szó. Az NKA elnöke a szervezet 1993-as alapítása óta a miniszter, aki ezt a feladatot mostanáig delegálhatta - idézte fel.
Mint hangsúlyozta, az NKA-t úgy kívánják átalakítani, hogy az ne legyen kormányfüggő, és az Alap stabilan, pénzügyileg függetlenül végezhesse a munkáját. Az első Orbán-kormány időszakával ellentétben nincs ugyanis olyan törekvés, hogy az NKA közvetlenül kormányirányítás alá kerüljön; a szervezetben továbbra is független szakkollégiumok bírálják el a pályázatokat, és a kurátori delegálási rendszer is változatlan marad - tette hozzá.
L. Simon László kiemelte: egy nevéhez köthető törvénymódosításnak köszönhetően az NKA költségvetésének maradványösszegei sem vonhatók el. Eddig azért érték ellenzéki bírálatok a kulturális államtitkárságot, mert nem volt képes a kulturális ágazatok összefogására, a források koncentrálására; ezt a kritikát figyelembe véve alakították át a szervezet működését, létrehozva az alelnöki pozíciót - mondta el.
L. Simon László közölte, hogy mielőtt az államtitkárságot elvállalta volna, hetekig tárgyalt Balog Zoltán emberi erőforrás miniszterrel, és bár a törvényjavaslat nem mondja ki, hogy az NKA alelnöke az államtitkár legyen, úgy látták helyesnek, ha ezt a munkát ő viszi tovább. Terveiről szólva elárulta, a jövőben például az állam által alapított művészeti díjakra is lehet majd pénzt fordítani az NKA forrásaiból, így a miniszteri középdíjakkal járó pénzjutalom két évtized óta végre emelkedhet.
Hozzászólásában Hiller István (MSZP) úgy vélte, hogy a kultúra pozíciói gyengék a jelenlegi kormányzati struktúrában, ezen a rendszeren belül azonban az előterjesztés logikus. Mint a volt kulturális miniszter kiemelte, az állami kultúrafinanszírozás az elmúlt két évben jelentősen átalakult: míg a kulturális államtitkárság költségvetése drámai mértékben (70 milliárdról 30 milliárd forintra) csökkent, az NKA költségvetése két év alatt csaknem 40 százalékkal, 11-12 milliárdra nőtt.
Karácsony Gergely (LMP) üdvözölte az államtitkárcserét, hozzátéve ugyanakkor: a centralizációs tendenciákkal pártja nem ért egyet. Noha a 2013-as költségvetés tervezetében a kulturális államtitkárság forrásai 10 százalékkal nőnek, a büdzsé a képviselő szerint tarthatatlan lesz.
Szintén üdvözölte L. Simon László államtitkári hivatalba lépését Pörzse Sándor (Jobbik), megjegyezve azonban: a Jobbik "egy konzervatívabb irányvonalat" szívesebben látott volna a kultúrpolitikában.
Szintén üdvözölte L. Simon László államtitkári hivatalba lépését Pörzse Sándor (Jobbik), megjegyezve azonban: a Jobbik "egy konzervatívabb irányvonalat" szívesebben látott volna a kultúrpolitikában.
Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár bejelentette: a kormány támogatja az NKA-törvény módosítását.
Válaszában L. Simon László emlékeztetett, hogy noha valóban eltolódtak az arányok az államtitkárság és az NKA költségvetése között, a magyar állam összesen mintegy 100 milliárd forintot fordít évente a kulturális intézményrendszer fenntartására, így a valós arányok nem olyan rosszak, mint a Hiller István által említettek.
A vita után a bizottság 13 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot.
Hammerstein Judit az ülésen a magyarországi kiállításokra külföldről kölcsönzött kulturális javak számára különleges védettséget biztosító törvényjavaslatról is beszámolt. Elmondása szerint az intézkedés célja, hogy a jogszabályalkotás eszközeivel is lehetővé tegye nagyszabású, kiemelkedő műtárgyakat bemutató időszaki kiállítások megrendezését Magyarországon.
Mint kiemelte, a tervezet szerint a magyarországi bemutatás időtartama alatt a kölcsönzött tárgyakat nem lehet lefoglalni vagy zár alá
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06