Sikere volt az árverésnek

Zorád volt a sztár a kArtonban

Sikere volt a kArton Galéria szombati árverésének Budapesten. A licitálók olykor jókat nevettek a humoros rajzokon, ma is aktuális politikai karikatúrákon, egyéni illusztrációkon, és akinek megtetszett egy-egy, meg is vette, mert nem kértek sokat értük.

2011.11.26 21:11MTI

A sztár azonban, mint a kArton Galéria korábbi árverésein, most is Zórád Ernő volt. A 2004-ben elhunyt legendás grafikus, könyvillusztrátor, diafilm- és képregényrajzoló több műfajú grafikái érték el a legmagasabb leütéseket. Zórád szívesen örökített meg tájakat, eltűnt városrészeket. 1932 és 1942 közötti Tabán-sorozatának egy ceruza-akvarell technikájú lapját sokan szerették volna elvinni, végül annak sikerült, aki 800 ezer forintot ajánlott érte.

Korzó című akvarelljének helyszíne a Vérmező, ahol hajdan élénk társadalmi élet zajlott; a mozgalmas lapért 200 ezer forintról félmillióig tartott a licit. A Dr. Moreau szigete teljes képregény csaknem háromszoros, 320 ezer forintos leütést ért meg, a Harc a barlangi medvével című Veress Ferenc verseskönyvhöz készült 12 grafikából álló sorozat pedig 400 ezerre duplázott. Kedvelte a közönség Sajdik Ferenc lapjait is, 110 ezer, illetve 100 ezer és 85 ezer forintot adtak értük.

Brenner György finoman részletező grafikái rendre két-háromszoros áron keltek el, a Homo ludens című tus-temperarajza 95 ezer forintig jutott. A XIX. századi karikaturisták, Bér Dezső, Garay Ákos, Gáspár Antal, dr. Mika László munkáit többnyire 20-30 ezer forintért vitték el.

Mühlbeck Károly a kArton Galéria "felfedezettje", nemrégiben retrospektív kiállítást is rendeztek rajzaiból, ami nyilván felkeltette a gyűjtők érdeklődését, mert illusztrációi, humoros lapjai több licitlépcsőt emelkedve értek célba. Az 1970-es és 1980-as évek klasszikus nevettetői, Kasso, Hihi, Vasvári Anna, Lehoczki István, Gerő Sándor, Várnai György, Szegő Gizi ma is népszerűek.

Napjainkban is aktuális rajzaikat emelt áron ütötték le. Elkelt Barta Ernő egyik képregénykönyve, Jankovics Marcell plakátja, Szenes Róbert képregénye, Ruszkay György több Füles-címlapterve és Vogel Eric jelmezterve is, és népszerű rajzfilmek celljeiért is megadtak 10-15 ezer forintot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.