1600 esztendő
Borzalmas áron mérik a vizet prédikáló szerzetesek a bort
Vizet prédikálnak, de bort termelnek már 1600 esztendeje egy ősrégi francia kolostor szerzetesei elég jó árért: palackját 15 ezer forintnyi összegért adják.
2011.08.14 09:45MTIA bevétel jó részét viszont - hitvallásukkal példaadó összhangban - jótékony célra adományozzák, mert mint mondják: jobb adni, mint kapni. Pedig igen fáradságos a munka, és a kolostornak csak mintegy húsz szerzetese van. Mindegyikük kapál, metsz, gazol, szüretel a 8 hektáros szőlőben, boruk garantáltan bio, soha nem használtak és használnak vegyszert - se növényvédőt, se műtrágyát -, de még gépeket sem, mindent kétkezi munkával végeznek.
A kolostor egy kis szigeten található a Földközi-tengerben Cannes-tól nem messze. Immár 1606 esztendős, még 405-ben alapították.
Kalandos sorsa volt: kalózok támadtak rá jó párszor a történelem során, a Benedek-rendből ciszterci lett, volt, hogy államosították a szigetet - a francia polgári forradalom idején -, aztán egy színésznő vette meg és élt rajta, mígnem 1859-ben megvásárolta Fréjus városának püspöke és azóta háborítatlan a tulajdonjog.
Az agyagos, homokos, meszes talaj rendkívül változatos táplálékkal szolgál a szőlőnek, amely ezt borának zamatával hálálja meg. A nedű nyert már több díjat, és Cannes-ban is jól szerepelt. Persze nem a versenyfilmek mezőnyében, hanem a sztárok poharaiban. A legutóbbi fesztiválon a zsűrinek is főző szakács ezt párosította menüjéhez, pontosabban ezeket, mert a szerzetesek egész kis "borcsokorral" szolgálnak. Négyféle cuvée-vel, a Saint Saloniusszel, a Saint Lambert-rel, a Saint Honorat-val és Saint Saveurrel. Ráadásként van egy fehér boruk is Saint Césare néven kapható.
Bár a kolostor ókori születésű, marketingjében legújabbkori eszközökkel is él. Borát a világhálón is árulja az excellencedelerins.com honlapon.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06