A szabadság napja

Antall Józsefre emlékeztek a Somló-hegyen

A szabadság napjára és Antall József volt miniszterelnökre emlékeztek csütörtökön a Somló-hegyen lévő kilátónál, a néhai kormányfő emléktáblájánál.

2011.06.30 19:03MTI

Húsz évvel ezelőtt ezen a napon ünnepelte itt, a Somló-hegyen Antall József miniszterelnök a szovjet megszállás megszűnését, Magyarország visszanyert szabadságát - emlékeztetett beszédében Gulyás Gergely, a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettese.

Utalt arra, hogy az utolsó szovjet katona, Viktor Silov altábornagy már június 19-én elhagyta az ország területét, de a két állam közötti egyezmény értelmében Magyarország szuverenitása 1991. június 30-val állt helyre.

Gulyás Gergely szerint Antall József neve és munkája összeforrt a rendszerváltással.

Rámutatott: Antall József munkáját kritikák özöne övezte, hiányzott a türelem és a megértés, ma viszont már nem lehet vitás, hogy az ország szuverenitásának visszaszerzése, a Varsói Szerződés megszűnése, a piacgazdaság és a nyugati integráció elindítása Antall József múlhatatlan érdeme.

Gulyás Gergely, a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettese koszorút helyez el Antall József volt miniszterelnök emléktáblája előtt (MTI)


Hangsúlyozta, hogy Antall József közjogi és gazdasági értelemben véghezvitte a rendszerváltozást, az erkölcsi rend helyreállításához azonban hiányzott a szükséges felhatalmazás. Gulyás Gergely arról is szólt, hogy az ellenzéki kerekasztalnál a kommunistákkal szembenállók a rendszerváltás teljességét és az elszámoltatást ígérték, de nem számoltak azzal, hogy akik mindezeket a legradikálisabban ígérik, azok fogják a leggyorsabban elárulni.

A Fidesz politikusa elmondta: szerinte a történelem nem lesz kegyes azokkal, akikkel a kor az volt, de Antall Józsefet, akinek politikai teljesítményét életében oly kevesen ismerték el, a nemzet méltó helyen őrzi meg emlékezetében.

Szarka Gábor, a honvédelmi miniszter kabinetfőnöke beszédében arra emlékeztetett, hogy Antall József még gyermekként innét, a somlói kilátótól nézte végig 1945 tavaszán a megszálló szovjet csapatok bevonulását, majd kormányfőként, húsz évvel ezelőtt innét indult el Prágába, hogy aláírja a Varsói Szerződés megszűnéséről szóló egyezményt.

Antall Józsefné meghatottan mondott köszönetet a férjét méltató szavakért."Nagyon szerette, és szolgálta a hazáját, s ebbe bele is halt" - tette hozzá. Az emléktáblánál koszorút helyezett el katonai díszőrség jelenlétében Antall Józsefné, Antall Péter, a volt kormányfő fia, Boross Péter volt miniszterelnök, Gulyás Gergely a Fidesz-frakció nevében, továbbá a megemlékezést szervező Honvédelmi Minisztérium, az Antall József Tudásközpont és az Antall József Baráti Társaság képviselői.

Az ünnepség után mintegy húsz perccel megérkezett a Somló-hegyi kilátóhoz Hende Csaba honvédelmi miniszter - a program szerint ő mondta volna a megemlékező beszédet, de ez a kormány ülése miatt elmaradt -, és fejet hajtott a rendszerváltás miniszterelnökének emléktáblájánál, majd virágcsokorral köszöntötte Antall Józsefnét. A miniszter arról is beszélt, hogy Antall József a békés rendszerváltás vezéralakja volt, rendkívüli államférfi, a magyar történelem kiemelkedő alakja.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.