2022 végéig bezárják
Franciaországban is kiújult a vita az atomenergiáról
A német kormány határozata után, miszerint 2022 végéig bezárják az ország atomerőműveit, Franciaországban azonnal kiújult a politikai vita az atomenergia kockázatairól, illetve gazdasági előnyeiről.
2011.05.30 19:25MTIFranciaország az Egyesült Államok után a világ második legjelentősebb nukleáris hatalma: az ország 19 atomerőművében működő 58 reaktor a franciák áramellátásának mintegy nyolcvan százalékát biztosítja. Az ellenzéki Zöldek üdvözölték a berlini döntést. Főtitkáruk, Cécile Duflot szerint nem technikai, hanem politikai kérdés, hogy Franciaország is hasonló útra lépjen, s a megújítható energiák felé való átmenet mellett tegye le a voksát.
"(A német döntés) nagyon jó hír, és azt bizonyítja, hogy meg lehet lépni" - hangsúlyozta a környezetvédő politikus. Véleménye szerint csak "legenda", hogy a nukleáris energiából előállított áram olcsóbb, mert a számításokból általában kifelejtik a reaktorok majdani lebontásának költségeit.
A Zöldek jövőre, az elnök- és parlamenti választásokon aratott baloldali győzelem esetén, a szocialistákkal való esetleges szövetségkötés előfeltételének tekintik, hogy a legnagyobb ellenzéki párt is kötelezze el magát az atomerőművek fokozatos bezárása mellett. A nukleáris energiát illetően megosztott szocialisták viszont óvatosabban reagáltak a németországi bejelentésre.
Benoit Hamon szóvivő úgy vélte: nem hasonlítható össze a két ország, miután Franciaország egyértelműen függ az atomenergiától. A kormánypárti képviselők nagyobb biztonságot tartanak szükségesnek az atomerőművek esetében, de kizárták a német modell követésének lehetőségét.
A fukusimai katasztrófa nyomán Nicolas Sarkozy államfő többször jelezte, hogy Franciaország nem kívánja bezárni az atomerőműveit, azt hangsúlyozva, hogy azoknak köszönhetően jóval olcsóbb az energia, mint például Németországban. A jobbközép kormánypárt főtitkára a berlini atomhatározatot kommentálva közölte, hogy Franciaországban nem támogatna ilyen döntést. Jean-Francois Copé szerint a nukleáris energia a legfőbb eleme Franciaország ipari nagyhatalmi státusának, és ehhez, a független hatóságok elismerésével, kiválóak a biztonsági feltételek. Anne Lauvergeon, a francia Areva atomenergia-vállalat vezetője szerint a német kormány "tisztán politikai" döntése, amelyet sem társadalmi egyeztetés, sem népszavazás nem előzött meg, nem visszafordíthatatlan. Ez pedig szerinte akkor történhet meg, amikor a politikusok majd szembesülnek a bezárások pénzügyi vonzatával és az áram árának jelentős emelkedésével.
Lauvergeon arra hívta fel a figyelmet, hogy a francia atomipar csak jól jár a német atomerőművek felszámolásával.
"Azt fogják csinálni (a németek), amit anno az osztrákok: importálni fogják a nukleáris energiát a szomszédos országokból" - mondta a France2 közszolgálati televízióban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06