A szélsőségek veszélyt jelentenek a térségre
Peking és Iszlámábád egymás támogatását hangsúlyozza
A két ország kormányfője által Pekingben pénteken kiadott közös közleményből kiderül: Kína támogatja Pakisztán terrorizmus-ellenes stratégiáját, Pakisztán pedig nem engedi meg, hogy területéről egy másik államot megtámadjanak.
2011.05.20 19:31MTI"A kínai fél elismeri azt a hatalmas erőfeszítést és óriási áldozatot, amelyet Pakisztán tett a terrorizmus elleni harcban" - áll a pakisztáni miniszterelnök, Juszuf Raza Gilani kínai látogatása alkalmából közzé tett dokumentumban.
A két fél egyetértésben leszögezte, hogy a terrorizmus, a szeparatizmus és a vallási szélsőség komoly veszélyt jelent a térség békéjére, a stabilitásra és a biztonságra, s egyben kinyilvánította, hogy - két- és többoldalú keretek között - gyakorlati együttműködésre szövetkezik az ezekkel a kihívásokkal szembeni küzdelemre.
Pakisztán megerősítette: sosem engedi meg, hogy területéről egy másik országot megtámadjanak és folytatja a nemzetközi terrorizmus-ellenes együttműködés támogatását. Vállalta, hogy továbbra is elkötelezetten támogatja az "egy Kína" elvet és Kína újraegyesítését.
A közleményben az is szerepel, hogy a Kínához fűződő barátság "Pakisztán külpolitikájának alapköve, és kifejezi a nemzet közös akaratát".
A két ország előnyben részesíti az infrastruktúra, az energia szektor és a mezőgazdaság területén az együttműködés felgyorsítását. A konkrétumok között szerepel, hogy tárgyalnak egy a devizacsere ügyleteket érintő megállapodásról, illetve, hogy a kínai ipari és kereskedelmi bank (ICBC) hamarosan fiókot nyit a szomszédos országban.
Gilani látogatása során a két fél három szerződést és egy előszerződést írt alá. Ezek a gazdasági, illetve technológiai területet, a bankszférát és a bányászatot érintik. Sajtóértesülések szerint ugyancsak a kormányfői vizit alkalmával egyezség született 50 darab kínai-pakisztáni közös gyártású JF-17 Thunder (kínai nevén FC-1 Xiaolong) vadászbombázó hat hónapon belüli leszállításáról Pakisztán részére.
Gilani kedden érkezett Sanghajba négynapos hivatalos látogatásra, s találkozott Hu Csin-tao (Hu Jintao) államelnökkel, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnökkel és a kínai népfront első emberével, Csia Csing-linnel (Jia Qinglin). 2011 egyébként a Kína és Pakisztán közötti barátság éve, amelynek során különböző eseményekkel a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulóját ünneplik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06