Világcsúcs

289 napja nincs kormánya a belgáknak

Immár minden szempontból abszolút világcsúcstartó Belgium a kormányválság időtartamát illetően: kedden lesz 289 napja, hogy az országnak nincs politikai felhatalmazással bíró kormánya.

2011.03.28 18:42MTI

A belgák szeretnek ünnepelni, így már megülték a relatív világcsúcs beállítását is, negyven nappal korábban. Akkor szárnyalták túl az előzőleg Irak által felállított rekordot, a kormányalakításra irányuló politikai megállapodás hiányát. (Irakban ez 249 nap volt.) Utána még további negyven napig tartott, amíg ténylegesen megalakult az új bagdadi kormány. Belgium most ezt a csúcsot is megdönti.

A tavaly június 13-án tartott szövetségi parlamenti választáson a franciaajkú vallonok körében a szocialista párt, a holland nyelvű flamand pártok között pedig a függetlenségpárti, nacionalista N-VA lett a győztes.

A kétnyelvű Brüsszelben a vallon liberálisok a legerősebbek. Azóta teljesen eredménytelen minden olyan próbálkozás, amely stabil kormánytöbbség összekovácsolására irányul. II. Albert számos politikust bízott meg azzal, hogy igyekezzen közös nevezőre hozni a flamand és a vallon pártokat az úgynevezett államreform ügyében, ami tartalmilag nem más lenne, mint a tartományok egymástól való függetlenségének növelése. A flamandok azonban olyan mértékű függetlenedést akarnak, ami a vallonok szerint már szétfeszíti a közös szövetségi állam kereteit. Ezt a szókimondóbb és nacionalistább flamand pártok nem is tagadják, és csak annyi az eltérés köztük, hogy van, aki gyorsabban, van, aki lassabban akarja keresztülvinni a válást.

Hús-vér emberek közt ez általában "ágytól és asztaltól" való elválasztással kezdődik, a flamandoknál történetesen a "konyhapénzen" van a hangsúly - abban az értelemben, hogy a gazdagabb Flandria egyre kevésbé hajlandó saját adóbevételének jelentős részét Vallónia szubvencionálására fordítani.

A belga kormányválság csodája, hogy az ország egészen jól működik teljes értékű kormány nélkül, pusztán ügyvezető kabinet mellett is. Az ügyvezető jellegből adódóan a kormány elvben nem hozhatna nagy horderejű politikai döntéseket. Ehhez képest az előző év második felében Belgium gond nélkül levezényelte a soros EU-elnökséget. Igaz, jelentős késéssel, de költségvetést is sikerült alkotni. Az ügyvezető belga kormány a minap F-16-os vadászgépeket küldött a líbiai légtérbe, harci feladattal, ami nem éppen arra utal, hogy "mandátum-hiányérzet" gyötörné.

Időnként ugyan elemzők megpendítik a külső államadósság túl magas mértékét, de mindeddig ebből nem keletkeztek finanszírozási gondok. A belga belpolitika ismerőinek többsége úgy véli: ez a "kormánytalan" állapot még sokáig eltarthat, hiszen a flamand nacionalisták nem akarnak engedni a követeléseikből, de ha a vallonok hajthatatlansága miatt felborítják a tárgyalóasztalt, akkor azt kockáztatják, hogy az így szükségessé váló újabb választásokon a lakosság büntetni fogja őket türelmetlenségükért.

Hasonló megfontolásból nincs jobb ötletük a vallonoknak sem, mint az, hogy tovább kell tárgyalni - és nem szabad engedni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.