Ausztriában látogatják a tábornokot
Botrány a háborús bűnös kiadatása miatt
Lehet, hogy Ausztriából nem adják ki Jovan Divjak háborús bűnökkel vádolt volt boszniai szerb tábornokot, akit hétfőn felkeresett két magas rangú bosznia-hercegovinai állami vezető.
2011.03.08 12:45ma.huA 73 éves nyugalmazott tábornokot Szerbia kérésére kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján vették őrizetbe március 3-án. Azzal vádolják, hogy köze volt a jugoszláv hadsereg egyik menetoszlopa elleni, 1992-es szarajevói támadáshoz. Komsic kedden Bécsben Heinz Fischer osztrák államfővel is találkozik, és többek között Divjak folyamatban lévő kiadatási eljárásáról is tárgyal vele.
Osztrák lapértesülések szerint az osztrák kormány és a boszniai Szerb Köztársaság viszonyában feszültséget keltett Michael Spindelegger osztrák külügyminiszternek egy Divjak ügyében tett nyilatkozata. Miután a hét végén több ezren tüntettek a szarajevói osztrák nagykövetség előtt Divjak elfogása miatt, Michael Spindelegger azt mondta a Kurier című osztrák lapnak, „elképzelhetetlen”, hogy kiadják Belgrádnak Divjakot.

Sajtóértesülések szerint az osztrák miniszter szavait Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke "az áldozatok megsértésének" és az igazságszolgáltatásra való nyomásgyakorlásnak nevezte. Dodik lemondta részvételét egy hétfői Banja Luka-i rendezvényen, ahol európai uniós külügyminiszterekkel találkozott volna. Spindelegger egyébként már korábban jelezte, hogy betegsége miatt nem utazik el Banja Lukába.
A Divjak terhére rótt, "Dobrovoljacka utcai bűntényként" hírhedtté vált eset 1992 májusában történt, miután Bosznia bejelentette kilépését Jugoszláviából, a boszniai szerbek pedig ostromgyűrűbe zárták Szarajevót. A jugoszláv hadsereg néhány egysége Szarajevóban maradt, de egy megállapodás révén szabad elvonulást kapott. Az ENSZ-békefenntartókkal az élen visszavonuló csapatokat azonban a boszniai hadsereg megtámadta, miután elterjedtek a hírek arról, hogy a boszniai szerbek fogságba ejtették Alija Izetbegovic boszniai elnököt. Belgrádi adatok szerint 42 jugoszláv katonát és tisztet öltek meg, további 73-at megsebesítettek, illetve 215-öt fogságba ejtettek. Bosznia halogatta a felelősségre vonást, ezért a háborús bűnügyeket vizsgáló belgrádi ügyészség indított eljárást az ügyben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06