"Meghajtom magam az áldozatok előtt"
A francia vasúttársaság sajnálja, hogy zsidókat deportáltak
A francia állami vasúttársaság (SNCF) kedden ünnepélyesen "sajnálatát" fejezte ki a II. világháború alatti deportálásokban játszott szerepéért.
2011.01.25 19:20MTI"Az SNCF legmélyebb fájdalmát és sajnálatát fejezem ki a vasúttársaság által egykoron elkövetett tettek következményei miatt. Meghajtom magam az áldozatok, a túlélők és a deportáltak gyermekei előtt" - fogalmazott Guillaume Pepy, az SNCF elnök-vezérigazgatója azon a Párizs közeli pályaudvaron elmondott beszédében, ahonnan Franciaországból a legtöbb deportáltat szállító vonat indult a haláltáborokba.
Az SNCF mintegy 76 ezer francia és más országból származó zsidót szállított 1942 és 1944 között a koncentrációs táborokba.
Guillaume Pepy beszédében arra emlékeztetett, hogy bár "kényszer alatt, de az SNCF a határokig elvitte a vonatokat" és ezzel "a náci kivégző gépezet egyik csavarjává" vált.
Az SNCF először múlt novemberben ismerte el a zsidók deportálásában játszott szerepét. A vállalat elnöke akkor angol nyelvű közleményt adott ki arról, hogy a cég "mélységesen sajnálja és bánja" mindazt, amit a II. világháború idején tett, amikor a Franciaország déli részét igazgató vichyi kormány együttműködött az északi országrészt megszálló Németországgal.
A bocsánatkérésben komoly szerepe lehetett annak, hogy az SNCF jelentkezett egy 2,6 milliárd dollár értékű floridai vasúti beruházásra. A holokauszt túlélői viszont megtámadták a Tampát Orlandóval összekötő nagy sebességű vonalra beadott pályázatot.
A francia államvasút Kaliforniában is indulni szeretne egy nagy sebességű vasútvonalra kiírt pályázaton, de a helyi törvényhozás tavaly elfogadott egy törvényt, amely szerint a 45 milliárd dollár értékű pályázatra jelentkező vállalatoknak számot kell adniuk arról, hogy részt vettek-e a holokauszt áldozatainak szállításában. A törvényt végül még leköszönése előtt megvétózta Arnold Schwarzenegger volt kormányzó.
Franciaország ötven éven át tagadta, hogy bármilyen szerepe lett volna a holokausztban, s elsőként Jacques Chirac államfő mondta ki 1995-ben, hogy a vichyi kormányzat intézkedései miatt Franciaország is felelős a II. világháború alatt zsidók ellen elkövetett bűnökért.

"Én is szembe kívántam nézni az SNCF múltjával, és emlékeztetni Jacques Chirac azon beszédére, amelyben elismerte a francia állam felelősségét. Igen, a megszálló bűnös őrületét segítették a franciák és a francia állam" - fogalmazott az SNCF elnöke.
Azokra a vádakra, miszerint a kései "mea culpát" az üzleti megfontolások diktálták, Pepy úgy válaszolt: a sajnálatunk kifejezését "nem a körülmények, hanem a meggyőződésünk diktálja". Ennek jelenként a vasúttársaság a bobigny-i pályaudvar egy részén emlékhelyet hoz létre a deportáltak emlékére.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06