Elakadt a mentés, csak a csoda segíthet

Képpel! Új-zélandi bányarobbanás: csökken a túlélés esélye

A rendőrség először beszélt arról hétfőn, hogy az új-zélandi bányarobbanás következtében már harmadik napja a föld alatt lévő bányászok esetleg nem élték túl a balesetet, miközben a mérgező gáz miatt kedd előtt semmiképp sem ereszkedhetnek a mélybe a mentőalakulatok.

2010.11.22 10:36MTI/fotó:MTI

"Még mindig bizakodóak vagyunk, de az összes eshetőséget számba véve gondolnunk kell arra is, hogy a balesetnek lehetnek halottai" - mondta Gary Knowles rendőrparancsnok.

Szakértők szerint a metán valahogyan berobbant, és tűzgömb söpört végig a bányán, mérgező gázt hagyva maga mögött. Az új-zélandi South Island nyugati részén található Pike River bányában pénteken következett be a robbanás. Két embernek sikerült a felszínre jutnia - ők kisebb sérülésekkel megúszták, de 29 vájár a mélyben rekedt.

A bányászok 17 és 62 év közöttiek, és a helyieken kívül két brit, két ausztrál és egy dél-afrikai is van közöttük. A baleset óta semmi hír sincs róluk. A 2,3 kilométer hosszú Pike Rivert vízszintesen vájták egy hegyláncba. A vájárok valószínűleg egészen a hegy gyomrában voltak a robbanáskor.

Van rá esély, hogy találtak tiszta levegőt, ugyanis a bányában száz méterenként a felszínre vezető szellőzőnyílások vannak. Erre szükségük is lehetett, ugyanis az oxigéntartalékok körülbelül egy órára voltak elegendőek. Az elhúzódó mentési munkálatok miatt az is kérdéses, hogy van-e megfelelő mennyiségű vizük és élelmük.

A mentőalakulatok valószínűleg hétfő estére készülnek el azzal a főaknába vezető járattal, amelyen egy kamerával és mikrofonnal felszerelt speciális robotot engednek majd le, hogy annak segítségével pontosabb képet kapjanak a bányában lévő veszélyes gázok koncentrációjáról.

A levegő minőségét egyébként is 30 percenként ellenőrzik. A 15 centiméteres vájat 162 méter mély lesz majd, jelenleg a 140. méternél tartanak.

A felszínen szinte tapintható a feszültség, a várakozás felőrli a barátok és rokonok idegeit. Az emberek a hatóságokat teszik felelőssé a robbanásért, és sokan azzal vádolják a bánya üzemeltetőit, hogy nem voltak felkészülve ilyen balesetre. Az ausztrál kitermelőegységben egyébként a legszigorúbban ragaszkodtak a biztonsági előírások betartásához.

"Mindenki ideges, feldúlt, és képtelen szavakba önteni fájdalmát, de ennek ellenére hiszünk abban, hogy ki fognak jönni" - mondta Laurie Drew, akinek 21 éves fia, Zen is a föld alatt rekedt. A hozzátartozóknak reményt ad a 33 chilei bányász története, akiket két hónap után sikerült épségben a felszínre hozni, valamint a 29 kínai vájár esete, akiket éppen hétfőn mentettek ki egy áradás betemette bányából.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.