"Haragszom az ellenzékre"
Klaus megkérdőjelezte az alkotmánybíróság szerepét
Václav Klaus csütörtökön kérdésesnek nevezte, hogy a cseh alkotmánybíróság képes lenne megfelelő módon dönteni, amennyiben az ellenzék valóban megtámadná a koalíció azon döntését, hogy a megszorító intézkedéseket törvényalkotási szükséghelyzetben fogadja el.
2010.11.05 07:18MTIA cseh államfő szerint ha ez az ügy az alkotmánybíróság elé kerül, az "a demokratikus rendszer" végét fogja jelenteni Csehországban.
A cseh képviselőház a héten széleskörű megszorító intézkedés-csomagot fogadott el, amelynek célja, hogy a jövő évi állami költségvetés hiánya ne haladhassa meg a 135 milliárd koronát.
Hogy az intézkedések január elsején életbe léphessenek, azok haladéktalan elfogadására volt szükség. Ezt a törvényalkotási szükséghelyzet tette lehetővé, amelyet november első felére hirdetett ki a képviselőház elnöke.
Az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt ezt indokolatlannak tartja, és bejelentette, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon. Klausnak meggyőződése, hogy a törvényekről a parlamentnek, s nem a bíróságoknak kell döntenie. A törvényalkotási szükséghelyzet kihirdetése Klaus szerint egyszerű technikai ügy.

"Haragszom az ellenzékre, hogy alkotmánybírósági panaszokkal foglalkozik. Egyszerűen parlamenti demokráciában élünk, s ezeket a dolgokat döntse el a parlament. Ki kell használni a létező mechanizmusokat. Ha véletlenül elveszítem a szavazást, és mindjárt bírósághoz szaladok, az a világ végét jelenti. Ez valóban a demokrácia vége" - nyilatkozta Klaus újságíróknak.
Helyi megfigyelők rámutatnak arra, hogy Klaus ebben a kérdésben nem következetes. Tavaly például nyíltan támogatta azokat a jobboldali szenátorokat, akik a Lisszaboni Szerződés csehországi ratifikációjának leállítását követelték az alkotmánybíróságtól. Amikor az alkotmánybíróság arra a következtetésre jutott, hogy a Lisszaboni Szerződés nem ellentétes a cseh alkotmánnyal, akkor az államfő a taláros testületet élesen kritizálta. Bohuslav Sobotka, a szociáldemokraták elnöke Klaus nyilatkozatára reagálva leszögezte: jogunk van az alkotmánybírósághoz fordulni, s ezt a köztársasági elnök sem tilthatja meg nekünk.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06