Az államfő Jeruzsálem nevezetességeivel ismerkedik

Sólyom délután Benjamín Netanjahuval találkozik majd

Jeruzsálem nevezetességeivel ismerkedik és izraeli politikusokkal találkozik hivatalos látogatásának második napján, kedden a Magyar Köztársaság elnöke.

2008.03.04 07:48MTI

Sólyom László felkeresi Jeruzsálem óvárosának történelmi és vallási szempontból legjelentősebb helyeit, köztük a Siratófalat és a Szent Sír székesegyházat. A délutáni órákban szálláshelyén fogadja Cipi Livni izraeli külügyminisztert és Benjamín Netanjahut, az ellenzéki Likud párt elnökét.

A gázai helyzetről és az izraeli-magyar kapcsolatokról tárgyalt a magyar és az izraeli elnök

Az elmúlt napokban kiéleződött gázai helyzet izraeli és magyar megítélése, a kétoldalú izraeli-magyar kapcsolatok, illetve a magyarországi gyűlöletbeszéd-törvény sorsa egyaránt napirenden volt Sólyom László köztársasági elnök és Simon Peresz izraeli államfő hétfői jeruzsálemi megbeszélésén. Az elnök előző nap érkezett - magyar államfőként 16 éve elsőként - hivatalos állami látogatásra a zsidó államba.

Programja szerint Sólyom László szerdán a ciszjordániai Rámalláhban Mahmúd Abbász palesztin elnökkel tanácskozik. - Különös aktualitást adott a mai találkozónak, hogy rendkívül heves támadás érte Izraelt a Gázai övezetből, és arra Izrael rendkívül keményen válaszolt - számolt be Sólyom a magyar sajtó képviselőinek Peresszel folytatott megbeszéléséről. Izrael - mondta - fenntartja a jogát az önvédelemre, "amit mi is osztunk, ez magától értetődik, nekem azonban elvi álláspontom, hogy a válasznak is az emberi jogok és a nemzetközi jog tiszteletben tartásával kell történnie".

A békefolyamatot azonban folytatni kell - szögezte le a köztársasági elnök, kijelentve: nem szabad az Európai Uniónak, ezen belül Magyarországnak megengednie, hogy törés következzen be. Izraeli médiumok az államfői találkozóról beszámolva megemlítették Peresznek azt a kijelentését, miszerint a Hamász eleven céltáblaként használ asszonyokat és gyermekeket a Gázai övezetben. A Hamász szándékosan indítja rakétáit sűrűn lakott térségekből, bekalkulálva polgári személyek halálát a válaszcsapások nyomán - fogalmazott az izraeli elnök.

Az MTI-nek a kétoldalú kapcsolatokra vonatkozó kérdésére Sólyom kijelentette: politikailag abszolút nincs probléma a két ország között. Ami a gazdasági együttműködést illeti, Peresz hangsúlyozta az izraeli csúcstechnológia jelentőségét, mind a mezőgazdaság, mind az orvosi eszközök és gyógyszeripar területén. - Ez két olyan irány, amely felé az ingatlanberuházások mellett nagyon jó lenne továbbvinni az együttműködést - állapította meg Sólyom.

Szó volt a jogállami követelményekkel, az azok szigorúságával kapcsolatos magyar álláspontról - utalt a köztársasági elnök a magyarországi gyűlöletbeszéd-törvény ügyére, s mint mondta, Simon Peresz leszögezte, hogy ezen a téren "minden ország maga alakítja ki a saját politikáját". "Elmondtam, hogy nálunk milyen szigorú követelményeket támaszt az alkotmánybíróság, s hogy ezeket mi mindenképpen betartjuk; egyébként pedig ha kivételeket teszünk, akkor az az egész rendszernek a kárára válna, s ezen nem volt vita (az izraeli elnökkel)" - mondta.

A magyar államfő a nap folyamán felkereste a Jad Vasem holokausztintézetet, megtekintette a kiállítást, majd koszorút helyezett el az Emlékek Csarnokában arra a jelképes sírra, amely a második világháború hatmillió zsidó áldozatának állít emléket. Este az izraeli parlamentben (kneszet) fogadták a magyar vendéget. Sólyom László a plenáris ülésen beszédet mondott, megemlékezve a zsidóság jelenlétéről a magyar történelemben, megjegyezve, hogy a magyar-izraeli kapcsolatok - az 1967 és 1988 közötti szünet után - ma kiválóak. Leszögezte - ezzel világosan utalva a minap elfajult gázai helyzetre -, hogy a terrorizmus minden formája elfogadhatatlan. Hozzátette: a terrorizmus elleni küzdelem hosszú távon akkor lehet sikeres, ha az alapvető jogokat tiszteletben tartja. Annapolisban - mondta Sólyom - biztató folyamat indult el, amely új esélyt ad az izraeli-palesztin megállapodásnak.

Vendéglátóinak gratulált abból az alkalomból, hogy Izrael Állam rövidesen fennállásának 60. évfordulóját ünnepli. A parlamentben a vendéglátók nevében Dalia Icik kneszetelnök, Ehud Olmert kormányfő és Benjamin Netanjahu, az ellenzék vezére üdvözölte a Magyar Köztársaság elnökét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.