Bezárt iskolák a tavaszi homokvihar miatt
"Sárgaporriadó" Dél-Koreában és Japánban
Az iskolák bezártak, a csipgyártó üzemekben pedig óvintézkedéseket vezettek be Dél-Koreában, ahova a hét végén Kína felől besüvöltött a tavaszi homokviharszezon első, sárgás porral mindent belepő szele.
2008.03.03 17:37MTIA februártól akár májusig hullámokban tomboló száraz szél a kínai Góbi-sivatagban kapja fel millió tonnaszám a homokot, amely a gyorsan fejlődő kínai ipari területekről rákkeltő anyagokat, például dioxint sodor magával a szomszédos Dél-Koreába és Japánba. A gyerekekre különösen veszélyes, mert gyengébb az immunrendszerük - magyarázta egy oktatásügyi illetékes a félsziget déli csücskén fekvő Puszan városából. A "sárga homok" sokaknál fulladásos légzészavarokat okoz.
A dél-koreai hatóságok a hét végén léptették életbe a szezon első "sárgaporriadóját", hétfőn pedig az ország délkeleti régiójában figyelmeztették a szülőket, hogy ne engedjék ki a házból az általános iskolás vagy kisebb gyerekeket. A mindennapi életre is bénítóan hat a levegőben szálló sárga porköd: a motorosoknak különösen figyelniük kell a csökkent látótávolság miatt.
Az utcai árusok pedig műanyag terítőkkel védik a portékáikat. A csipgyártó üzemekben különleges szűrőrendszereket kellett felszerelni, a dolgozókat pedig alaposan portalanítani kell, mert a beszivárgó finom por tönkreteheti mikroszkopikus technikával gyártott csipeket. A vihar Japán egyes részeit is elérte. A meteorológiai jelentések szerint várhatóan keddre tombolja ki magát.
A koreai állami környezetvédelmi intézet adatai szerint a homokvihar következtében évente 165 (főként idősebb) dél-koreai leli halálát, és 1,8 millióan betegszenek meg. Az anyagi kár a becslések szerint megközelíti az évi hatmilliárd dollárt. A japán környezetvédelmi miniszter a múlt hónapban tartott sajtóértekezletén azt kifogásolta, hogy míg Dél-Koreával kitűnő a kapcsolat és az együttműködés, a kínaiak államtitokként kezelik a természeti csapást.
"A sárga homokkal kapcsolatban nem igazán értem, hogy hogyan és miért kell államtitokként kezelni. A levegő nem áll meg az országhatároknál és a sárga homok is átmegy rajtuk. Úgy vélem, fontos lenne, hogy megosszuk az információkat" - hangsúlyozta a miniszter. A három ország eredetileg közös kutatásokat kezdett a homokviharokkal kapcsolatban. A japánok a közelmúltban fel is tették kutatási eredményeiket és az előrejelzéseket az internetre, a kínai hatóságok azonban elzárkóztak ettől a nyilvánosságtól.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06