Ugrásszerűen megnőtt a menekültkérelmek száma

Kanada szerint a Magyarországgal szembeni vízumkényszer a "végső eszköz"

Jason Kenney kanadai bevándorlásügyi miniszter nem zárta ki a Magyarországgal szembeni vízumkényszer jövőbeni bevezetését, szavai szerint "ez lenne a végső eszköz" - írta a Toronto Star.

2010.03.03 16:32missworld.hu

Tavaly több mint 1350-re nőtt a magyarok által benyújtott kérelmek száma, ez csaknem ötszöröse az előző évinek; 2008-ban 285-en, 2007-ben 24-en folyamodtak menekültstátusért - közölte a lap a hivatalos adatokat. A Toronto Star azt írta, hogy az a négy magyar állampolgár, aki - két japán és egy orosz mellett - menedékjogot kért, miután kiutazott a vancouveri téli olimpiára, "jelentések szerint" az ország roma közösségének tagja.

Johanne Nadeau, a bevándorlásügyi tárca szóvivője elmondta: a vancouveri olimpia után menedékért folyamodókat nem vették őrizetbe. A minisztériumi adatok szerint Kanada tavaly 267 magyar menekültkérelmet dolgozott fel. Közülük ötöt utasítottak el, 259 kérelmet - ez 97 százalék - feladtak vagy visszavontak. Mindössze három kérelmet hagytak jóvá. Jason Kenney miniszter megjegyezte: a legtöbb magyar, aki menedékjogot kér, később visszavonja kérelmét.

A lap rámutatott: a Kanadába érkezett menedékkérők szociális juttatásokat és munkavállalási engedélyt kaphatnak arra az időre, amíg kérelmüket feldolgozzák. Ez akár másfél évig is eltarthat. Ha kérelmüket elutasítják, hazautazásukat a kanadai kormány fizeti. Kenney megjegyezte: a menekültkérelmek nagy számban történő visszavonása arra utal, hogy a benyújtóknak valójában nem Kanada védelmére van szükségük, hanem "valami mást keresnek".

"Aggódom amiatt, hogy úgy tűnik, néhányan azért jönnek Kanadába, hogy feliratkozzanak a szociális juttatásokra" - mondta. Hozzátette, hogy azok, akik így cselekszenek, kijátsszák a kanadai menekültügyi rendszert és visszaélnek az ország nagylelkűségével. A miniszter előző nap úgy nyilatkozott a torontói CTV News hírtelevíziónak, hogy Magyarország problémává, "első számú forrásországgá" válik a menedékkérelmeket illetően.

Azt mondta, nehezen tudja elképzelni, hogy Magyarországról "igazi menekültek" érkeznek, még akkor is, ha a roma kisebbség tagjairól van szó. Kifejtette, "Magyarország az Európai Unió tagja, demokratikus ország, ahol maradéktalanul érvényesülnek az emberi jogok. Jóllehet az ott élők kihívásokkal szembesülnek, nincs bizonyíték állami szintű üldöztetésre".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.