Észak-Korea, mint atomhatalom?

Kissinger: a világ annak a küszöbén áll, hogy elismerje Észak-Korea atomstátusát

A világ annak a küszöbén áll, hogy elismerje Észak-Korea atomstátusát - állapította meg a The Washington Postban közölt hétfői elemzésében Henry A. Kissinger volt amerikai külügyminiszter, aki szerint az eddigi nemzetközi tárgyalások eredménytelenek voltak.

2009.06.08 18:53MTI

 Az Egyesült Államok vezető külpolitikai szakértői közé tartozó Kissinger szerint egyértelmű, hogy Phenjannak esze ágában sincs feladni atomfegyverprogramját. "Az észak-koreai vezetők nyilván felismerték, hogy bármilyen békülékeny is az amerikai diplomácia, az atomfegyver feladásának célja számukra nem elfogadható" - írta.

Elképzelhető, hogy a háttérben belső utódlási harcok húzódnak, de a phenjani vezetők valószínűleg úgy mérlegelnek: semmiféle politikai elismerés nem tudná kompenzálni az atomfegyver előállítását. Ugyanis talán ez az egyedüli jelzés értékű eredménye uralmuknak, amellyel példátlan elnyomást kényszerítenek népükre. Phenjan azt akarja elérni, hogy Észak-Korea de facto atomhatalommá váljon.

Az Obama-adminisztráció azzal az elhatározással lépett hivatalba, hogy diplomáciai úton rendezi az észak-koreai válsághelyzetet. Hillary Clinton külügyminiszter még arra is célzott, hogy esetleg Phenjanba utazna. Ezt a megközelítést azonban durván visszautasította Phenjan, amelynek nincs szándékában visszatérni a tárgyalóasztalhoz.

Kissinger szerint ezek után a kérdés már úgy vetődik fel a világ számára, hogy mi a cél: együttélni Észak-Korea atomarzenáljával vagy megsemmisíteni azt? Washington konzultál az érintett országokkal, és a válasz bizonyára nem valami középút lesz a status quo és az atomprogram feladása között. A volt külügyminiszter rámutatott: bármilyen politika, amelynek nem az észak-koreai atomképesség felszámolása a célja, tulajdonképpen annak elfogadását jelenti.

    Kifejtette: miközben a diplomáciai egyeztetések zajlanak, Észak-Korea kész tény elé állíthatja a világot. Ez pedig ellentétes volna az atomfegyverek elterjedésének megakadályozását célzó több évtizedes amerikai külpolitikával, és kihúzná a talajt az Iránnal folytatandó egyeztetések alól is. "Ha válasz nélkül marad Észak-Korea szemtelen konfrontatív viselkedése, akkor az atomfegyverek elterjedése kicsúszhat az ellenőrzés alól" - figyelmeztetett. Az atomfegyverek valószínűleg a Közel-Keleten is elterjednének.

    Kissinger ennek kapcsán arról írt: az Egyesült Államok egyedül nem képes hosszú távú megoldást elérni Észak-Korea ügyében. Ez csak az északkelet-ázsiai térség fontos szereplőivel együttműködve érhető el. Egyeztetni kell Dél-Koreával, Japánnal, és természetesen Oroszországgal és Kínával. Washingtonnak Pekinggel körültekintő, átgondolt párbeszédet kell folytatnia ez ügyben, nem pedig ellentmondást nem tűrő követeléseket támasztania - hangsúlyozta a szakértő a The Washington Postban megjelent cikkében.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.