Nehéztüzérségi tűzharc Csádban
Fegyverszünet ért Csádban, rövid volt a nyugalom
A csádi lázadók szombaton behatoltak a fővárosba, N'Djamenába, ahol Idriss Deby Itno elnök az elnöki palotában elsáncolta magát; Líbia este bejelentette, hogy a lázadók legfőbb vezetője, Mahamat Nouri beleegyezett a tűzszünetbe. Azóta megint áll a bál.
2008.02.03 10:25MTINehéztüzérségi párbaj robbant ki N'Djamena központjában vasárnap reggel, egy nappal azután, hogy a lázadók egységei bevonultak Csád fővárosába. A francia hírügynökség helyszíni tudósítója szerint a tűzharc az elnöki palota közelében zajlik, a lázadók a rádió N'Djamena déli részén álló épülete ellen is támadást indítottak.
Csádi katonai források arról számoltak be, hogy a hadsereg több helikoptere is felszállt és beavatkozott a harcokba. Ugyancsak felszálltak a fővároshoz közel lévő francia katonai támaszponton állomásozó Mirage harci gépek, és N'Djamena felett végeznek berepüléseket. Szombaton, a lázadók bevonulásakor és az összecsapások idején nem szálltak fel a francia gépek. Az éjszaka általában nyugodt volt.
"Nem foglaltuk el a repülőteret, hogy ne akadályozzuk a külföldi állampolgárok kimenekítését, erre most a francia hadsereg engedi (csádi) helikopterek felszállását, és azok támadnak bennünket" - mondta telefonon a lázadó szövetség szóvivője. Az éjszaka folyamán külföldieket evakuáló járatok szálltak fel a gaboni Libreville irányában, közel négyszáz utassal.
A párizsi elnöki hivatalhoz közel álló forrás vasárnapi tájékoztatása szerint Franciaország már péntek este felajánlotta Idriss Deby Itno csádi elnöknek, hogy kimenekíti őt, ha úgy érzi, hogy élete veszélyben van, de az államfő elutasította az ajánlatot. A forrás hozzátette, hogy "az ajánlat továbbra is érvényben van".
Nicolas Sarkozy francia államfő szombaton kétszer is beszélt csádi kollégájával a n'djamenai helyzetről. Ezen alkalmakkor "természetesen kifejeztük óhajunkat, hogy legyen tűzszünet, legyenek tárgyalások, legyen rendezés, és fenntartjuk ezt az álláspontunkat" - mondta Bernard Kouchner francia külügyminiszter.
Vasárnap reggel az amerikai nagykövetség személyzetét a francia katonai bázisra vitték mintegy tíz járművön, annak reményében, hogy megfelelő biztonsági feltételek mellett elhagyhatják az országok - közölték katonai forrásból.
Ezzel egy időben szombat este megkezdődött a külföldiek kimenekítése Csádból, miután megérkezett a fővárosba a francia hadsereg négy repülőgépe.
Jobban indult
Az Afrikai Unió által szombaton közvetítéssel megbízott Moammer Kadhafi líbiai vezető által javasolt tűzszünetet elfogadta Mamahat Nouri tábornok, a lázadók legfőbb vezetője - jelentette a JANA líbiai hivatalos hírügynökség.
A Moammer Kadhafi és Mahamad Nouri, a Szövetség a Demokráciáért és a Fejlődésért (UFDD) csádi lázadó szervezet vezetője közötti telefonbeszélgetés során megállapodás született a tűzszünetről és a tavaly októberben a líbiai Szirtben a lázadók és a csádi kormány között megkötött, de mindeddig megvalósítatlan békeszerződés alkalmazásáról - írta a JANA.
Abderaman Koulamallah, a lázadók szóvivője megerősítette, hogy Nouri tábornok elfogadta a tűzszüneti javaslatot, de hozzátette, hogy a tűzszünethez a másik két lázadóvezér, Timan Erdimi és Abdelwahid Aboud Makaye jóváhagyására is szükség van, márpedig Kadhafi eddig még nem kérte ki a véleményüket.
Kadhafi ezredes szombat este telefonon beszélt Idriss Deby Itnóval is, aki biztosította arról, hogy a "kormányerők ellenőrzik a helyzetet" - jelentette a JANA.
Hetvenöt külföldi állampolgárral a fedélzetén N'Djamenában felszállt az első francia repülőgép, amelynek úti célja a gaboni Libreville - jelentette be a francia hadsereg vezérkara. Mintegy 900-an jelentek meg a három N'Djamenai gyülekezési ponton, ahonnan a francia erők táborába, a repülőtér mellett lévő Kosseibe vitték őket - közölte egy szóvivő.
Közülük mintegy négyszázan kérték az evakuálásukat, és a gépek az éjjel annyiszor fordulnak N'Djamena és Libreville között, ahányszor csak lehetséges - tette hozzá a szóvivő. A kimenekítetteket Libreville-ből egy Boeing 777-essel szállítják tovább Párizsba - közölte Hervé Morin francia védelmi miniszter.
A lázadók szombat reggel hatoltak be a csádi fővárosba és három órán át csaptak össze a kormányerőkkel. Kora este viszonylagos nyugalom volt a városban, csak szórványos lövések hallatszottak. Az elnöki hivatal körül zavaros volt a helyzet. Katonai források szerint a lázadók ellenőrzésük alá vonták a város külső negyedeit és a városközpont nagy részét. Nemzetközi biztonsági szolgálatok munkatársai a lázadók érkezésétől kezdve fosztogatásokat tapasztaltak a fővárosban. Az ENSZ biztonsági szolgálatának egyik vezetője szerint heves harcok dúlhattak a városban, mivel "számos holttestet látott az utcákon" szombaton.
Egy francia katonai illetékes szerint mintegy 2000, gépfegyverekkel, rakétavetőkkel és kalasnyikovokkal felfegyverzett lázadó hatolt be a csádi fővárosba. Szombaton Szaúd-Arábia N'Djamenai nagykövetsége egyik alkalmazottjának felesége és lány halt meg, amikor a találat érte a nagykövet rezidenciáját - közölte a szaúdi külügyminisztérium.
A francia vezérkar közlése szerint 150 francia katona érkezett Libreville-ből, így összesen 1450 francia katona tartózkodik az afrikai országban. Hervé Morin hangsúlyozta: Franciaország "semleges" a jelenlegi harcokban. A Párizs és egykori gyarmata közötti védelmi szerződések csak logisztikai és hírszerzési támogatást irányoznak elő, nem pedig közvetlen katonai segítségnyújtást.
Az ENSZ megkezdte személyzete kimenekítését N'Djamenából, míg az amerikai nagykövetség elrendelte a személyzet családtagjainak és egyes alkalmazottjainak evakuálását. Az Egyesült Államok elítélte a lázadóknak a hatalom megszerzésére tett kísérletét - közölte szombat este közleményében a washingtoni külügyminisztérium szóvivője, Sean McCormack.
Az Európai Unió a közeli napokban akarta Csádba és Közép-afrikai Köztársaságba indítani 3700 fős békefenntartó erejét (Eufor), hogy megvédjék a szudáni Dárfúrból a harcok elől oda menekül százezreket, a küldetést az egyre bizonytalanabb helyzet miatt az EU elhalasztotta.
Több szakértő úgy véli, hogy Szudán, a csádi lázadók támogatója áll a támadás mögött, így akarván megakadályozni az Eufor felvonultatását.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06