Háború

Oroszország megerősítette: lelőttek egy ukrán F-16-os vadászgépet

Először semmisült meg amerikai gyártmányú gép a háborúban.

2025.04.13 22:16ma.hu

Az orosz védelmi minisztérium vasárnapi jelentése szerint az orosz hadsereg megsemmisített egy ukrán F–16-os vadászgépet, amelyet az Egyesült Államok fejlesztett ki. Ez az első eset, hogy Moszkva hivatalosan bejelenti egy ilyen típusú, nyugati eredetű repülőgép lelövését azóta, hogy Ukrajna nyugati partnerei tavaly nyáron megkezdték a negyedik generációs vadászgépek szállítását Kijevnek.

A rövid közlemény szerint „az ukrán légierő F–16-os repülőgépét légvédelmi eszközökkel lőtték le”, azonban részleteket nem közöltek a támadás körülményeiről. Az ukrán légierő szombaton elismerte egy F–16-os elvesztését, és egy több minisztériumból álló bizottságot állított fel a baleset körülményeinek kivizsgálására.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette, hogy a gép pilótája, Pavel Ivanov életét vesztette egy harci bevetés során. Az elnök „erőteljes és pontos” válaszlépéseket ígért, utalva arra, hogy az oroszok lehettek felelősek a támadásért.

A BBC Ukraine értesülései szerint az F–16-osra három rakétát lőttek ki, feltehetően egy orosz S–400-as földi légvédelmi rendszer vagy egy R–37-es levegő-levegő rakéta segítségével. A forrás szerint kizárható a baráti tűz lehetősége, mivel az adott térségben az ukrán légvédelem nem volt aktív.

Ez a második megerősített F–16-os veszteség Ukrajna részéről. Az elsőt tavaly augusztusban semmisítették meg, pilótájával együtt, bár a pontos körülményeket azóta sem hozták nyilvánosságra. Akkori hírek szerint az esetet valószínűleg ukrán légvédelem okozta tévedésből.

Belgium, Dánia, Hollandia és Norvégia összesen mintegy 80 darab F–16-os átadását ígérte Ukrajnának, miután az Egyesült Államok ehhez hozzájárult. E gépek többsége azonban csak hosszabb időtávon érkezik meg. 2024-ben eddig mintegy 18 repülőgépet szállítottak le.

A kijevi vezetés korábban azt állította, hogy az F–16-osok „játékszabályokat átíró” eszközei lehetnek a háborúnak. A tavalyi veszteség óta azonban a gépek harctéri bevetése korlátozott, többnyire a frontvonaltól távol, légvédelmi célokra használják őket.

A mostani veszteség ismét kérdéseket vet fel a nyugati katonai támogatások hatékonyságával és Ukrajna légvédelmi stratégiájával kapcsolatban, különösen egy olyan időszakban, amikor a konfliktus újabb szakaszba lépett, és mindkét fél komoly emberi és technikai veszteségeket szenved.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.