"Elfogadhatatlan hibák, pontatlanságok"

"Kölcsönös megértés": a román hatóságok nem akarták korlátozni Sólyom László látogatását

A román hatóságoknak nem állt szándékukban korlátozni Sólyom László köztársasági elnök látogatását, de úgy vélik: a magánlátogatásokat csak olyan módon lehet bejelenteni és megszervezni, hogy az tiszteletben tartsa az adott ország törvényeit és a diplomáciai szokásjogot.

2009.03.17 19:34MTI

Ez olvasható a román külügyminisztérium kedden kiadott közleményében.

Az Agerpres hírügynökségen keresztül közzétett dokumentumban a minisztérium leszögezi: a román félnek nem állt és nem áll szándékában korlátozni a magyar hivatalos személyek romániai magánlátogatásait, teljes mértékben tiszteletben tartják a szabad helyváltoztatáshoz való jogot. Ugyanakkor az ilyen jellegű magánlátogatásokat csak olyan módon lehet bejelenteni és megszervezni - teszi hozzá a közlemény -, hogy az tiszteletben tartsa az adott ország törvényeit és a diplomáciai szokásjogot - áll a közleményben.

A román külügyi tárca ezzel kapcsolatosan szükségesnek tartja, hogy a diplomáciai dokumentumokban és a (politikusi) megnyilatkozásokban pontosan nevezzék meg a helyhatósági intézményeket, elfogadhatatlannak tartja a hibákat, pontatlanságokat vagy félreérthető információkat.

A közlemény ezzel kimondatlanul is arra utal, hogy a látogatást bejelentő magyar levélben szó szerint fordították le a Hargita megyei önkormányzat nevét (autoguvernare), holott a hivatalos megnevezés szerint az "tanács" (consiliu).

A partnerországok hivatalos személyiségeinek a Románia területén elhangzó magánjellegű megnyilvánulásaikban tiszteletben kell tartaniuk a román alkotmányt - olvasható a közleményben, amely szerint a román hivatalosságok is tiszteletben tartják az adott ország alaptörvényét magánlátogatásaik során.

A közlemény beszámol arról, hogy Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete kedden találkozott Bogdan Mazuru román külügy államtitkárral, aki ismertette partnerével Bukarest álláspontját ebben a kérdésben. A dokumentum szerint egyetértettek abban, hogy a román-magyar viszonyt a kölcsönös megértés jellemzi, ezt a célt az idők során a két állam hatóságainak, civil szervezeteinek a közös erőfeszítései révén sikerült megvalósítania, beleértve a magyar és a román kisebbség közreműködését is. Románia és Magyarország stratégiai partnerségi viszonyban van egymással, közösek és pragmatikusak az érdekeik, ezeket szorosan egyeztetik az Európai Unió és a NATO keretein belül.

A kétoldalú kapcsolatok rendkívül magas színvonalát jól jelképezi az évente szervezett közös kormányülések gyakorlata, függetlenül attól, hogy éppen milyen ideológiai irányzatú politikai erők vannak kormányon Romániában vagy Magyarországon -
áll a közleményben. A román külügyminisztérium úgy látja, hogy ezeket a lépésről lépésre megvalósított közös sikereket meg kell szilárdítani.

Mindkét fél eltökélt abban, hogy az őket összefűző európai szellemben folyatassák a Bukarest és Budapest közötti stratégiai partnerségi kapcsolatok pozitív építési folyamatát. A közlemény szerint a nagykövet és az államtitkár megbeszélése nyitott és baráti légkörben zajlott, s ez lehetővé tette az összes érintett kérdés tisztázását.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.