Egyszerű biztonsági őrök voltak?

Tizennégy ember meghalt afganisztáni összecsapásokban, Karzai tiltakozik

Elítélte Hamid Karzai afgán elnök hétfőn, hogy amerikai katonák megöltek tizennégy biztonsági őrt az ázsiai ország keleti részén, mondván hogy a hasonló incidensek csak mélyítik az Afganisztán és nyugati szövetségesei között tátongó szakadékot.

2008.11.10 18:28MTI

Az amerikai haderő közleménye szerint katonáik előző nap a kelet-afganisztáni Hoszt tartományban megállítottak három gépkocsit, amelynek fegyveres utasai kiugrottak a járművekből és tüzet nyitottak. Az amerikai katonák kézi lőfegyverekből és egy helikopterről viszonozták a tüzet.

Az összecsapásban 14 fegyveres életét vesztette. A katonák a csatazaj elültével számos fegyvert és lőszert foglaltak le a járművekben. A közlemény szerint az amerikai haderő az afgán hatóságokkal közösen vizsgálatot indított az incidens körülményeinek felderítésére. Karzai viszont tudatta, hogy az áldozatok egy útépítés helyszínén alkalmazott biztonsági őrök voltak.

Az afgán elnök az amerikai katonákat elítélve közleményében hangsúlyozta, hogy a hasonló támadások tovább mélyítik a kabuli kormány és az afgán lakosság, illetve az Afganisztán és nemzetközi szövetségesei között tátongó szakadékot.

Afganisztánban az utóbbi időben megszaporodtak az amerikai katonák részvételével zajló, afgán civilek életét követelő incidensek. Ezek aláássák Karzai tekintélyét, az afgán lakosságot pedig az amerikai és NATO-csapatok ellen hangolják.

Karzai régóta kéri az Egyesült Államokat és a NATO-t a polgári személyek életének megkímélésére. Az AP amerikai hírügynökség összesítése szerint idén 275 afgán civilt öltek meg az amerikai vagy a NATO-erők, a kabuli kormány és nyugati támogatói ellen harcoló lázadók által elkövetett erőszakos cselekményekben - például öngyilkos robbantásos merényletekben - pedig további 590 társuk lelte halálát.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.