Szíria
Stoltenberg: Szíriában a tűzszünet a legjobb út a konfliktus megoldásához
A menekültválság is jelzi, hogy mennyire sürgető kérdés a szíriai krízis megoldása.
2016.04.21 13:07MTIA tűzszünet a legjobb út a szíriai konfliktus megoldásához - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön Ankarában a Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatón.
Az észak-atlanti szövetség főtitkára hangsúlyozta: a menekültválság is jelzi, hogy mennyire sürgető kérdés a szíriai krízis megoldása. A norvég politikus hozzátette: a bejelentett részleges csapatkivonás ellenére Oroszország továbbra is jelentős erőket állomásoztat Szíriában.
Cavusoglu úgy vélte, "egészségesebb" és "tartósabb" lenne, ha a NATO a helyi erők kiképzésére helyezné a hangsúlyt ahelyett, hogy a legjelentősebb szíriai kurd politikai tömörülésre, az Ankara által terrorszervezetnek tekintett Demokratikus Egyesülés Pártjára (PYD), valamint katonai szárnyára, a Népvédelmi Egységekre (YPG) támaszkodik.
"Ezek a szervezetek a törökországi kurdok autonómiájáért küzdő Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) fegyveres csoporttól semmiben sem különböznek, új tagjaikat, vezetőiket a PKK-ból toborozzák" - emelte ki.
A külügyminiszter rámutatott: ezekből a szervezetekből kerültek ki az ankarai öngyilkos merényletek elkövetői is.
Stoltenberg jelezte: a NATO elkezdte kiképezni az iraki kormányerők tisztjeit az (Irak és Szíria egy részét ellenőrzése alatt tartó) Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezettel szembeni hatékonyabb harc érdekében.
Cavusoglu ezt követően az információmegosztás fontosságára és azoknak a hiányosságoknak az átgondolására hívta fel a figyelmet, amelyek a Belgiumban és más hasonló országokban történt terrortámadásoknál voltak tapasztalhatók.
Stoltenberg aláhúzta: Törökország a NATO fontos szövetségese. Az észak-atlanti szövetség főtitkára a szíriai konfliktus rendezése mellett az illegális bevándorlás kérdéséről is beszélt.
Elmondta: a közös erőfeszítéseknek köszönhetően az Égei-tengeren Törökországból Görögországba tartó migráció jelentősen csökkent, bár még mindig vannak olyanok, akik itt próbálkoznak. Nem szabad a szükségesnél korábban enyhíteni az embercsempészek elleni határozott fellépésen. A hatóságoknak továbbra is rugalmasnak kell maradniuk, hiszen változhatnak az útvonalak - nyomatékosította.
Hozzátette: a NATO támogatja az új líbiai egységkormányt.
A NATO februárban indított tengeri műveletet a görög és török partok közelében a menekültáradat nyomon követésére és a csempész-hálózatok felszámolására, együttműködésben az Európai Unió határvédelmi ügynökségével (Frontex).
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06