3 és fél hónappal a választások után
Megalakult Katalónia új kormánya
Több mint három és fél hónappal a választások után megalakult Katalónia új kormánya, amelynek 13 tagja csütörtökön tette le a hivatali esküjét Barcelonában.
2016.01.14 14:49MTIA kormányzati tisztségek elosztásáról már korábban megállapodott egymással a választásokon győztes Junts pel Sí (Együtt az igenért) függetlenségi párttömörülés két tagpártja, a Katalán Demokratikus Konvergencia (CDC) és a Katalán Demokratikus Baloldal (ERC). Előbbi 7, utóbbi 6 posztra delegálta képviselőit. A tanácsosok közül - akik lényegében egy-egy szakterület miniszteri feladatai látják el - négyen az előző, Artur Mas vezette katalán kormányban is tisztséget töltöttek be.
Az új katalán kormány tagjai a ceremónián a katalán népnek és az elnöknek fogadtak hűséget, az előolvasott szövegben nem szerepelt sem a király sem az alkotmány. Szó szerint ugyanezt az esküt mondta el Katalónia minden kormánytagja 2010 óta, amióta a most leköszönő elnök állt a kabinet élén.
Carles Puigdemont Katalónia új elnöke, akit két nappal ezelőtt iktattak be hivatalába, rövid beszédet mondott a ceremónia végén, amelyben úgy fogalmazott: "biztos vagyok benne, hogy az utolsó másodpercig meg fogjátok tartani az ország szolgálatára tett ígéretet". A spanyol sajtóban megjelent értelmezések szerint ezzel nem Spanyolországra, hanem a tervezett katalán köztársaságra utalt.
A katalán parlament függetlenségi pártjainak megállapodása szerint az új katalán kormány 18 hónapig működne, mert ennyi idő alatt meg akarják teremteni a Spanyolországtól való elszakadás feltételeit. Ennek érdekében létrehoztak egy új, külügyi kormányzati posztot, és Raül Romeva tanácsos feladat lesz, hogy a függetlenségi célokat nemzetközi szinten képviselje.
Törekvéseiket a spanyol kormány törvény-, illetve alkotmányellenesnek tartja, és a spanyol miniszterelnök szavai szerint minden lehetséges törvényi eszközzel meg fogja akadályozni. Ebben a támogatja a legnagyobb ellenzéki erőnek számító szocialista párt (PSOE) és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középpárt. Spanyolország egységét hangoztatja a szintén a baloldali Podemos (Képesek vagyunk rá) is, de ők ragaszkodnak ahhoz, hogy a katalánok népszavazáson nyilváníthassák ki véleményüket a kérdésben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06