Brit EU-népszavazás
Major: Cameronnak "nem lenne szabad a kilépés gondolatával kacérkodnia"
Nem szabad az Európai Unió reformjáról London által kezdeményezett tárgyalások tétjévé tenni azt, hogy Nagy-Britannia az EU tagja marad-e, vagy sem.
2015.12.16 18:36MTIDavid Cameron brit miniszterelnöknek "nem lenne szabad a brit EU-tagság feladásának gondolatával kacérkodnia" éppen a mostani, kockázatokkal terhelt időszakban - mondta szerdán Sir John Major volt brit kormányfő.
Major, a kormányzó Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veteránja, aki hét évig volt miniszterelnök, a BBC rádió szerdai politikai magazinműsorában kijelentette: nem szabad az Európai Unió reformjáról London által kezdeményezett tárgyalások tétjévé tenni azt, hogy Nagy-Britannia az EU tagja marad-e, vagy sem.
Cameron három éve meghirdetett terve alapján a brit kormány 2017 végéig népszavazást tervez Nagy-Britannia EU-tagságáról. London a referendum előtt újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel, és szándékai szerint a tárgyalások egyik központi eleme az unión belüli szabad munkaerőmozgás újraszabályozása lenne.
Major a szerdai BBC-interjúban azonban kijelentette: Nagy-Britannia az esetleges kilépés után sem tudná feltétlenül jobban kordában tartani a bevándorlást, és a brit parlament szuverén döntési jogkörei sem bővülnének. Az EU-val folytatott kereskedelmet ugyanis a távozás után is fenn kellene tartani, ehhez pedig továbbra is el kellene fogadni az uniós előírásokat - érvelt a konzervatív politikus.
Sir John szerint a kilépés ráadásul az Egyesült Királyság széteséséhez is vezethetne, mivel ebben az esetben újból napirendre kerülne a skót függetlenségi népszavazás, és a skót választók ezúttal "jelentős eséllyel" meg is szavaznák Skócia elszakadását.
Az újabb függetlenségi népszavazás lehetőségére Nicola Sturgeon skót miniszterelnök is tett már utalást. Többször hangoztatott álláspontja szerint ha a skótok többsége a brit EU-népszavazáson az EU-tagság mellett voksol, miközben az Egyesült Királyság összlakosságának többsége a kilépésre szavaz, akkor elkerülhetetlenné válhat az újabb referendum kiírása a skót függetlenségről.
Skóciában tavaly szeptemberben tartottak népszavazást a függetlenné válásról. A referendumon az elszakadást ellenző erők győztek 55,3 százalékos szavazataránnyal.
John Major már évek óta hangoztatja aggodalmait a brit EU-népszavazással kapcsolatban. Két éve, egy üzleti rendezvényen felszólalva úgy fogalmazott, hogy "rettenetes következményekkel" járna, ha a brit választók Nagy-Britannia EU-tagságának feladására voksolnának. Major akkori érvelése szerint a kilépés fontmilliárdokba kerülne a brit gazdaságnak, Nagy-Britannia nemzetközileg elszigetelődne, miközben továbbra is tartania kellene magát az EU-szabályokhoz, amelyek kidolgozására viszont már nem lenne befolyása.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06